دانشنامه فرزند

غذای کمکی

دانشنامه فرزند: غذای انگشتی به غذاهایی گفته می شود که با انگشت قابل برداشتن باشد. این غذاها برای آموزش غذا خوردن عالی است و باید کم کم نقش مفیدی در رژیم غذایی کودک شما داشته باشد. کودک از آزادی حرکتی که این نوع غذاها به او می دهند و از اینکه می تواند بدون دخالت بزرگ ترها این غذاها را بخورد لذت می برد.

آمادگی برای تغذیه با غذاهای جامد

فرزند شما به تدریج از غذایی خواهد خورد که شما می خورید فقط غذاها باید به شکلی آماده شوند که مناسب او باشد. ممکن است چند ماه طول بکشد تا کودک مهارت کافی برای گذاشتن غذا در دهانش را پیدا کند، در این شرایط شما می توانید با دادن غذاهایی غیر مایع مانند انواع فرنی ها، پوره ها و خاگینه که به قاشق می چسبند به کودک تان کمک کنید. بهترین راه برای اطمینان از اینکه کودک غذای کافی دریافت می کند این است که خود شما هم قاشق در دست بگیرید و یک قاشق به دست فرزندتان بدهید. بهتر است دو قاشق یک رنگ و یک شکل باشند. تا وقتی نمی تواند قاشق اش را از غذا پر کند، قاشق خودتان را به دست او بدهید.

نکته: از کاسه هایی که به میز می چسبند و تکان نمی خورند استفاده کنید تا کودک با خیال راحت سعی کند قاشق اش را پر کند و آن را به دهان ببرد.

اگر فرزندتان هنوز نمی تواند از قاشق استفاده کند و این کار او را عصبانی می کند به او اجازه بدهید با دستش غذا بخورد.

راهنمایی: اجازه بدهید سبزیجات بخارپز شده یا خام را با نانی که در خورشت تکه تکه شده و نرم شده مخلوط کند یا پوره ای را که دوست دارد، با زدن نان به داخل آن بخورد.

غذاهای انگشتی مناسب

  • میوه جات و سبزیجات میوه های تازه ای که گرفتن آن در دست کودک آسان باشد مانند خلال هویج، موز و ... . میوه را به تکه های کوچک ببرید و پوست و دانه هایش را جدا کنید. سبزیجات را خیلی خورد نکنید. سیب زمینی آب پز هم جز سبزیجات مناسب برای این دوران می باشد.

  • غلات قطعات کوچک از غلات خشک بدون شکر، نان گندم کامل بدون داشتن دانه های گندم، ماکارونی و انواع رشته ها

  • پروتئین نان گندم کامل، تکه هایی از پنیر، تکه های کوچک گوشت سفید، فیله ماهی، برشی از تخم مرغ آب پز سفت.

نکته: از اینکه کودک شما مغرورانه کمک شما را رد می کند و می خواهد مستقل غذا بخورد ناراحت نشوید، او از اینکه توانایی به دست گرفتن قاشق را به دست آورده احساس استقلال می کند.

شکل و فرم غذاهای انگشتی

غذاهای انگشتی باید به اندازه کافی سفت باشد تا کودک بتواند آن ها را بردارد و در عین حال به اندازه کافی نرم باشد تا بتواند آن ها را به راحتی بجود و ببلعد. اینکه کودک شما دندان دارد به این معنا نیست که به طور غریزی می داند چطور باید از دندان هایش استفاده کند. کودک خردسال خیلی احتمال دارد که تکه ای از غذا را گاز بزند و سعی می کند آن را به همان صورت ببلعد و در گلویش گیر کند، بنابراین هیچ وقت هنگام غذا خوردن او را تنها نگذارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...