دانشنامه فرزند

روش هایی برای قطع شیردهی

دانشنامه فرزند: از شیر گرفتن کودک نباید به یک باره صورت گیرد زیرا علاوه بر به وجود آمدن مشکلات عاطفی برای فرزندتان، باعث به هم خوردن نیازهای غذایی او نیز می شود. غذای کمکی که دارای طعم و مزه متفاوتی نسبت به شیر مادر است ممکن است گرایش کودک نسبت به شیر مادر را از بین ببرد و غذا را جایگزین نماید که این موضوع تا 2 سالگی صحیح نمی باشد.

شروع حذف شیر مادر با یک نوبت در روز

شما باید از حذف شیردهی یک نوبت در روز آغاز کنید و آن را با شیرخشک یا غذای کمکی جایگزین نمایید. یعنی اگر کودک تان زیر شش ماه دارد به جای یک وعده شیر خودتان، آن را با شیرخشک و اگر بالای شش ماه دارد با غذای مناسب جایگزین نمایید. شما می توانید با مطالعه در سایت فرزند در مورد غذاهای جایگزین (غذاهای کمکی و جامد) اطلاعات لازم را به دست آورید.

کم کردن زمان شیردهی

روش دیگر برای از شیر گرفتن فرزندتان کم کردن زمان شیردهی است، به این معنا که اگر در هر نوبت شیردهی 20 دقیقه زمان صرف می کنید، به تدریج آن را به 10 دقیقه برسانید تا به مرور زمان شیر دادن را قطع کنید.

به تعویق انداختن شیردهی

اگر شما در زمان خاصی به فرزندتان شیر می دهید به تدریج آن زمان را به تعویق بیاندازید و آن را با یک غذا یا میان وعده خاصی پر کنید. سعی کنید در آن زمان فکر فرزندتان را با بازی و سرگرمی مشغول کنید تا هوس شیر خوردن به سرش نزند، اما اگر خودش به سمت شما آمد و درخواست شیر کرد او را پس نزنید، فرزندتان را به آغوش بگیرید و به او شیر بدهید. فراموش نکنید این موضوع نباید به یک باره صورت گیرد.

حذف وعده های شیردهی در طی 24 ساعت

به مرور زمان و در طول روز وعده های شیردهی را با میان وعده یا نوشیدنی دلخواه او پر کنید. وعده شیردهی قبل از خواب شب، آخرین وعده ای است که باید حذف گردد. وعده های شیر خوردن در شب را یک شب در میان و سپس دو شب در میان حذف کنید تا سر انجام خود کودک، دیگر تقاضای شیر نکند.
شما باید هنگام از شیر گرفتن کودک تان، او را بیشتر در آغوش بگیرید و بیشتر سرگرم اش کنید و کودک را با غذای متناسب با سن او تغذیه نمایید تا کم کردن شیر و از شیر گرفتن او جبران گردد.
بعضی از مادران قطع تدریجی شیر را به تعویق می اندازند، سپس برای از شیر گرفتن کودک به کارهای غیر منطقی متوسل می شوند، مانند پوشاندن نوک پستان با پارچه سیاه یا مو یا پاشیدن فلفل به نوک پستان یا مالیدن مرکب یا دوده به نوک پستان، که این روش ها به هیچ عنوان صحیح نمی باشند و حتما برای قطع شیردهی باید از روش هایی که گفته شد استفاده شود.
در صورتی که قطع شیر به علت بیماری شما یا بیماری شیرخوارتان ضرورت داشته باشد، محکم بستن پستان ها و گذاردن کیسه آب سرد و مصرف نکردن مایعات به قطع شیر کمک خواهد کرد. تجویز هورمون استروژن نیز به مقدار کم و به مدت دو یا سه روز موجب کم شدن ترشح شیر و قطع آن می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 24 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...