دانشنامه فرزند

قطع شیردهی

دانشنامه فرزند: قطع شیر دهی باید تدریجی باشد به طوری که روزانه یک وعده شیردهی را با غذا جایگزین کنید و شیردهی در شب، آخرین مرحله از شیردهی است که قطع می شود. روش های دیگر مانند کمپرس سرد روی سینه ها نیز به کاهش شیر کمک می کند.

به پایان رساندن دوران شیردهی

برخی کودکان به تنهایی با شیر مادر سیر نمی شوند و باید هر چه زودتر غذاهای جامد آن ها شروع شود. در کنار غذاهای جامد می توانید شیر خشک یا شیر خود را نیز به کودک بدهید. اگر هم شما و فرزندتان از این شرایط راضی هستید نیازی نیست تا قبل از دو سالگی کودک خود را از شیر بگیرید، اما بنا بر اظهارات مجامع علمی در کشورهای مختلف هر مادری حداقل باید یک سال به کودک خود شیر بدهد. اگر مادر به علل پزشکی، شغلی و شرایط اجتماعی قادر نیست به کودک خود شیر بدهد می تواند شیر خود را قطع کند، ولی هیچ گاه نباید شیر خود را ناگهان قطع کنید، زیرا کودک به شیر شما وابسته می باشد و قطع ناگهانی آن موجب اضطراب و آشفتگی او می گردد. شیر مادر نه تنها کودک را تغذیه می کند بلکه موجب امنیت و آرامش روانی او نیز می گردد.

نکته: به یاد داشته باشید تا 12 ماهگی به هیچ وجه به کودک شیر گاو ندهید.

چگونه می توانید فرزندتان را از شیر بگیرید؟

شیر مادر علاوه بر انتقال مواد مغذی به بدن کودک، منبع عظیم و متنوع تغذیه ای را در اختیار او می گذارد. وقتی آماده شدید که کودک تان را از شیر بگیرید، به او یاد بدهید که برای خوردن شیر یا آب جوش سرد شده از لیوان در دار استفاده کند. می توانید آموزش نوشیدن از فنجان را از حدود 4 ماهگی آغاز نمایید. همیشه ابتدا غذاهای جامد را به او بدهید سپس یک فنجان شیر یا آب، البته می توانید شیر خود یا شیر خشک هم به کودک بدهید، اما به تدریج دفعات آن را کم کنید یا اگر نتیجه خوبی گرفتید، فقط روزی یک بار به کودک شیر خودتان یا شیر خشک بدهید و در عوض شیر دادن در فنجان را جایگزین کنید.

هشدار: در صورت مصرف آنتی بیوتیک، سرماخوردگی، عفونت چرکی، آنفولانزا و جراحی مادر نیازی به قطع شیردهی قطع نمی باشد.

قطع شیردهی به دلیل بیماری

  • در مواردی مانند جراحی کیسه صفرا، عفونت شدید و آبسه پستان لازم است شیردهی را به طور موقت قطع کنید.

  • اگر شما مبتلا به سرطان بدخیم پستان شده اید بهتر است شیردهی را قطع کنید، اما اگر توده خوش خیم در پستان داشتید و آن را برداشته اید می توانید از آن سینه شیر دهید.

  • شواهدی وجود ندارد که نشان دهد هپاتیت سی (C) از طریق شیر مادر منتقل می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...