دانشنامه فرزند

اهمیت تعیین حد و حدود

دانشنامه فرزند: تنظیم محدودیت برای کودکان به معنای تنظیم یک راهنما برای رفتار می باشد. درگیری های روزانه واداشتن کودک برای داشتن رفتار مورد قبول شما و جامعه می تواند ناامیدی و ناکامی ایجاد نماید و انرژی زیادی از شما بگیرد. پافشاری بیشتر شما می تواند باعث مقاومت بیشتر فرزندتان گردد.

تعریف حد و حدود

حد و حدود مجموعه ای از محدودیت ها است که مخصوص خانواده شما است و به فرزندتان کمک می کند تا درک کند که چه رفتاری قابل قبول است. شما ادب، نظافت، نظم و امور روزمره را می خواهید. به محض اینکه احساس کردید فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شده است صحبت درباره قوانین و محدودیت های خود را با او آغاز کنید. برای فرزندتان توضیح دهید که چرا شما قوانین معینی دارید و در مورد آنچه از او توقع دارید صریح باشید.

نکته: استقامت، کلید موفقیت در تثبیت حد و حدود است.

ضروری است شما نیز از حد و حدود و قوانینی که تعیین کرده اید، پیروی کنید. اگر از فرزندتان انتظار دارید تمام سبزیجات اش را بخورد خودتان نباید با ولع چیپس بخورید و هویج ها را جدا کنید، همچنین نمی توانید برای زمان تلویزیون فرزندتان محدودیت گذاشته و خودتان هر زمانی که مایل هستید از تلویزیون استفاده نمایید.

فواید تعیین حد و حدود

  • نظم و انضباط تعیین حد و حدود یک راه بسیار مناسب برای آموزش مهارت نظم و انضباط می باشد فرزندان دوست دارند جایگاهی را که ایستاده اند بدانند. هدف نهایی این است که کودک امور روزانه از جمله انجام تکالیف و سایر رفتارهای سالم را بدون یادآوری انجام دهد.

  • احساس امنیت شناخت حد و مرز موجب می شود که احساس امنیت کند. محدودیت در مورد آنچه که مجاز به انجام یا جایی که او اجازه رفتن دارد و زمان تعیین شده، چیزهایی در مورد ایمنی به کودک می آموزد. محدودیت ها باید در طول زمان و با بزرگ تر شدن فرزندتان تغییر کنند. حد و مرزها کودک را از آسیب های جسمی و احساسی در امان نگه می دارد. اگر فرزندتان قادر به رسیدگی به محدودیت های شما است نشان دهنده مسئولیت پذیری او است و به این معنا است که کودک آماده داشتن مسئولیت های بیشتر است.

  • سلامت محدودیت هایی که در مورد تغذیه کودک وضع می کنید، می تواند او را سالم نگه دارد. اگر محدودیت عادات صحیح غذایی نباشد، ممکن است فرزندتان ترجیح دهد تمام روز را هله هوله بخورد. تعیین حدود در مورد رعایت بهداشت نیز می تواند در سلامت کودک تاثیر گذار باشد.

  • مقابله با احساسات ناراحت کننده برخی از پدر و مادرها برای غمگین و ناراحت نکردن فرزندشان از تعیین حد و حدود خودداری می کنند، اما این که کودک شما از حضور قوانین ناراضی است دلیلی بر تسلیم شدن شما نمی باشد، بلکه می تواند یک فرصت مناسب برای آموزش راه های سالم مقابله با ناراحتی و اندوه به وجود آورد. این مهارت به شما این اطمینان را خواهد داد که فرزندتان آمادگی تبدیل شدن به یک بزرگسال مسئول را دارد.

  • خویش کنترلی حد و مرزها به کودک، خویش کنترلی می آموزد. قوانین به کودک می آموزد که چگونه باید از خود مراقبت کند و کودک می تواند همه چیز را در کنترل خود در آورد. کودک می آموزد به افراد دیگر و دارایی های دیگران و خود احترام بگذارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...