دانشنامه فرزند: گاهی کودکان برای بیان احساسات خود و داشتن همبازی و یا تقویت مهارت های اجتماعی به دوستان خیالی پناه می برند. دو نفر از هر سه کودک یک دوست خیالی دارند، بنابراین احتمال اینکه فرزند شما نیز دارای دوست خیالی باشد زیاد است.

دوستان خیالی چه کسانی هستند؟

فرزند شما در سن سه سالگی می تواند تفاوت خیال و واقعیت را تشخیص دهد ولی ممکن است دوستان خیالی را بخشی از دنیای واقعی تصور کند. دوستانی که هیچ کس آن ها را نمی بیند. دوستان خیالی در تمام اشکال و اندازه ها می آیند. این افراد می توانند یک شخصیت از کتاب داستان یا حتی یک اسباب بازی با ویژگی های انسانی باشند و یا می توانند به طور کامل زاده تخیل کودک باشند. این دوستان همیشه می توانند وجود داشته باشند. هر زمانی بیایند و یا بروند. ممکن است تنها در یک نقطه خانه و یا محل خاصی حضور داشته باشند.

نکته: کودکان معمولا از سن دو و نیم سالگی، دوستی با موجودات خیالی را آغاز می کنند و این دوستی می تواند چند ماهی به طول بیانجامد، ولی به طور کلی داشتن دوست خیالی یکی از ویژگی های بارز سه سالگی می باشد.

دلایل دوستی با موجود خیالی

دوست خیالی کودک شما می تواند کسی باشد که:

  • به حرف های کودک گوش می دهد و او را تایید می کند.
  • همبازی او می شود.
  • می تواند کارهایی انجام دهد که کودک قادر به انجام آن ها نیست.
  • به طور خاص تنها متعلق به کودک است.
  • قضاوت نمی کند و کودک را مقصر اشتباهات نمی داند.

دوستان خیالی به کودک امکان ساخت دنیایی را می دهند که در آن می توانند همه چیز داشته باشند. در واقع دوستان خیالی باعث لذت بردن بیشتر کودک از داستان ها و بازی ها می گردند. هیچ دلیلی وجود ندارد که کودکانی که دوستان خیالی دارند فاقد مهارت های اجتماعی و یا مشکلات عاطفی هستند. حتی برخی تحقیقات نشان می دهند این کودکان بیشتر اجتماعی و کمتر خجالتی می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان