دانشنامه فرزند

ترس از مهد کودک

دانشنامه فرزند: برخی از کودکان بدون هیچ نگرانی و ترسی مهد کودک رفتن خود را آغاز می کنند اما برخی دیگر برای این کار احتیاج به زمان بیشتری دارند. بهتر است اجازه دهید فرزندتان به آرامی با این مسئله کنار بیاید، اما در هر حال باید ثابت قدم باشید. کمک به فرزندتان در غلبه بر ترسش از اهمیت بالایی برخوردار است.

سن مناسب برای رفتن به مهد کودک

هیچ گونه سن دقیقی برای رفتن به مهد کودک مشخص نشده است. بهترین سن را می توان بر اساس مهارت های فرزندتان بیابید. بهتر است بدانید شروع مهد کودک خیلی زود و یا خیلی دیر می تواند عواقب منفی در بر داشته باشد. کودک در سه سالگی ممکن است هنوز احساس اتصال به پدر و مادر خود داشته باشد و کاملا متفاوت با چهار سالگی است، زیرا کودک در این سن به مقدمه کمتری برای رفتن به مهد کودک احتیاج دارد.

معرفی تدریجی مهد کودک

اغلب کودکستان ها برنامه هایی برای معرفی تدریجی به کودک دارند، این امر می تواند به ویژه برای کودکان خجالتی و حساس مفید باشد. شما می توانید تا زمانی که فرزندتان به شما نیاز دارد در کنارش باشید. روزهای اول بهتر است تمام مدت حضور داشته باشید و به تدریج مدت حضور خود را کاهش دهید. این کار به کودک احساس امنیت می دهد.

گاهی اوقات ممکن است کودک چند روزی را پس از ترک شما خوشحال باشد و ناگهان دوباره بهانه گیری کند. برای جلوگیری از صدمه دیدن کودک تان شاید بهتر باشد دوباره چند روزی را در مهد کودک بگذرانید. اگر با کودک در مهد کودک می مانید باید در حاشیه باشید و اجازه دهید فرزندتان با میل خود وارد گروه های بازی کودکان شود، به طوری که احساس نیاز به شما را فراموش کند.

تفکر درباره احساسات خود

گاهی اضطراب شما در مورد جدایی از کودک بیشتر از فرزندتان می باشد. به عنوان مثال اگر شما هنگام خروج سه مرتبه با نگرانی از کودک خداحافظی کنید، فرزندتان تصور می کند که تنها ماندن در کودکستان خطری را در پی دارد. نگرانی شما در مورد رهایی کودک تان برای اولین بار کاملا طبیعی می باشد، اما بهتر است به توصیه های مربی با تجربه عمل کنید.

قاطع بودن

کودکی که رفتن به مهد کودک را با اضطراب جدایی از والدین اش آغاز می کند ممکن است با اعتراض خود به تدریج از رفتن به مهد کودک اجتناب ورزد. در صورتی که فرزندتان بی میل و یا وحشت زده از رویارویی با مربی مهد کودک باشد، باید با اطمینان و قاطعیت برایش توضیح دهید که مربی با او بسیار خوب رفتار خواهد کرد. هیچ گاه در این مورد فرزندتان را فریب ندهید و به او توضیح دهید که با رفتن به مهد کودک با وجود مربی و سایر کودکان دوستان زیادی پیدا خواهد کرد.
هنگام ترک کودک باید با خوشرویی و تنها یک بار خداحافظی کنید و سپس از او جدا شوید. در دراز مدت و با بزرگ تر شدن کودک شدت وابستگی کاهش می یابد، اما در صورتی که ترس کودک بسیار شدید می باشد بهتر است از یک متخصص یاری طلبید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «پیش دبستان» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...