گوش دادن به حرف های کودکان

دانشنامه فرزند: گوش دادن صمیمانه به حرف های کودک یک راه برای ابراز محبت به او است. فرزندتان، به توجه و علاقه شما نسبت به حرف هایی که می زند، نیاز دارد. شما با نوع گوش دادن به صحبت هایش، به او نشان می دهید که برای آنچه می گوید ارزش و احترام قائل می شوید. با این کار می توانید به دنیای کودک وارد شوید و شما هم بخشی از آن باشید.

ارتباط دو طرفه

حرف زدن برای کودک بیشتر به سخنرانی شباهت دارد. شما به عنوان والدین به راحتی وارد گفت و گوی یک طرفه می شوید، در این زمان تنها حرف خودتان را می زنید و سعی می کنید درس های زندگی را بدون تلاش برای گوش دادن به پاسخ های فرزند خود انتقال دهید. این نوع گفت و گو کسالت آور می باشد.

حرف زدن با کودک نیازمند همدردی، گوش دادن و توجه زیاد است. کودکان نیز مانند بزرگسالان می خواهند کسی به حرف هایشان گوش دهد. آن ها می خواهند که شما برای دیدگاه شان ارزش قائل شوید و نه اینکه اصلاح شان کنید.

توصیه هایی در رابطه با گوش دادن به کودک

  • داشتن توجه کامل به طور جدی به حرف های فرزندتان گوش دهید. در این صورت باید چشم ها و گوش های شما درگیر شود. هر کار دیگری را متوقف کنید و به چشم های فرزندتان نگاه کنید. با این کار نشان می دهید تمام توجه شما به اوست. بدون هیچ وقفه ای تنها گوش دهید و صحبت نکنید. این برای فرزند شما در هر سنی لازم است. به طور جدی گوش دادن نیازمند تلاش زیادی از طرف شما است. ممکن است شما بتوانید به طور همزمان هم ظرف ها را بشویید و هم به حرف های فرزندتان گوش دهید، اما این نوع گوش دادن ارزشی برای کودک ندارد. اگر فرزندتان کوچک است خم شوید تا چشمان تان مقابل او باشد. تصور کنید چه احساسی پیدا می کنید اگر هنگامی که شما مشغول صحبت کردن با او می باشید نا آرامی کند و یا به شما توجه نکند.

  • طرح سوالات مناسب به طور جدی نظر فرزندتان را بپرسید. از او بخواهید برای مشکلات راه حل هایی پیشنهاد دهد. سوالاتی که نیاز به پاسخی بیش از بله یا خیر دارند فرزندتان را به مشارکت بیشتر با شما وا می دارد و به شما نیز فرصتی برای بیشتر گوش دادن می دهد. سوالاتی که با «کجا»، «چه» و «چگونه» آغاز می شوند معمولا مناسب ترند.

  • گوش دادن بی وقفه کودکان نسبت به بزرگسالان کند تر فکر می کنند و برای بیان جملات خود به وقت بیشتری احتیاج دارند. هنگامی که شما حرف او را قطع می کنید و یا جمله اش را کامل می کنید این پیام را می فرستید که واقعا به آنچه او می خواهد بگوید اهمیت نمی دهید. پس بهتر است زمان کافی برای صحبت کردن به کودک بدهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط