دانشنامه فرزند

تقویت مهارت شنیداری

دانشنامه فرزند: کودکان گوش می دهند تا یاد بگیرند. هر چه فرزندتان بزرگ تر می شود توانایی او در گوش دادن، برای رشد زبان و قابلیت مطالعه ارزش حیاتی تری دارد. توصیه های زیر مهارت شنیداری را افزایش می دهند و زمینه روابط آینده شما را با فرزندتان می سازند.

  • به صداهای اطراف توجه کنید. به فرزند نوپای خود رابطه میان صدا و اشیا و نام های آن ها را توضیح دهید مانند صدای جارو برقی، تلفن، پارس سگ و آژیر ماشین و ... .

  • صداهای مختلف ضبط شده را برای فرزندتان بگذارید و از او بخواهید منبع اصلی صدا را نام ببرد.

  • کودکان پای تلفن بسیار کم حرف می باشند، اما درباره صداها کنجکاوند. اجازه دهید فرزندتان با تلفن به صداهای افراد آشنا گوش دهد و یاد بگیرد که صداهای آشنا را تشخیص دهد.

  • دستورهای ساده که در یک مرحله انجام می شوند، بدهید مثلا از فرزندتان بخواهید توپ را بیاورد. هر گونه پیروی او را تحسین نمایید. به مرور زمان به دو و بعد سه مرحله افزایش دهید.

  • بازی های مناسب می توانند در تقویت مهارت های شنیداری کمک کنند. مانند قایم باشک به این صورت که شما به اتاق دیگری رفته و فرزند خود را صدا بزنید و از فرزندتان بخواهید صدای شما را دنبال کند.

  • ترانه های کودکانه گوش دهید و با هم بخوانید. برای کودکان بزرگ تر می توانید از نوارهای کتاب استفاده کنید. این نوارها که با کتاب همراه هستند احساس کتاب خواندن را به کودک می دهند.

  • مهارت گوش دادن را در خود تقویت نمایید. هنگامی که فرزندتان حرف زدن را آغاز می کند نمونه خوبی در گوش دادن باشید تا کودک نیز از شما یاد بگیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...