دانشنامه فرزند

آزمایش سرم مادری آلفا فتوپروتئین

دانشنامه فرزند: یکی از آزمایشاتی که در سه ماهه دوم بارداری انجام می گیرد آزمایش خون می باشد که از طریق این آزمایش، میزان آلفا فتوپروتئین سرم مادری نیز مشخص می گردد. آزمایش سرم مادری آلفا فتوپروتئین تنها یک بررسی آزمایشی است و غیر طبیعی بودن نتیجه آزمایش الزاما به معنای غیر عادی بودن بارداری شما نمی باشد.

آلفا فتوپروتئین

آلفا فتوپروتئین (AFP: Alpha-Fetoprotein) نوعی پروتئین پلاسما است که در اوایل بارداری در کیسه زرده جنین و در مراحل بعدی در دستگاه گوارش و کبد جنین تولید می شود. تا هفته سیزدهم بارداری غلظت آلفا فتوپروتئین هم در سرم مادر و هم در مایع آمنیوتیک افزایش می یابد و پس از آن به سرعت از میزان آن کاسته می شود.

آزمایش آلفا فتوپروتئین سرم مادری

میزان آلفا فتوپروتئین تولید شده توسط جنین در سرم مادری معمولا در هفته های 15 الی 18 بارداری توسط یک آزمایش خون ساده مشخص می شود. میزان آلفا فتوپروتئین سرم مادر بر حسب نانو گرم در میلی لیتر (ng/ml) اندازه گیری و به صورت مضارت میانه جمعیت غیر مبتلا (MoM) گزارش می شود. محدوده طبیعی برای میزان آلفا فتوپروتئین 0/2 – 5/2 MoM می باشد. اگر در بارداری تک قلویی این میزان بیش از 0/2 یا 5/2 MoM و در بارداری های دوقلویی بیش از 0/4 یا 5/4 MoM باشد در این صورت یک سونوگرافی برای تعیین سن دقیق بارداری تجویز می گردد و در صورت نیاز آزمایش مجدد تکرار می شود. در صورتی که در آزمایش بعدی این میزان کاهش بیابد نتیجه طبیعی است، ولی در صورتی که افزایش یافته باشد پزشک سونوگرافی تخصصی و همچنین آزمایش آمنیوسنتز را تجویز می نماید.

عوامل موثر بر میزان آلفا فتوپروتئین سرم مادری

عوامل متعددی بر میزان آلفا فتوپروتئین سرم مادری تاثیر گذارند که در هنگام محاسبه MoM باید مورد توجه قرار گیرند:

  • سن بارداری در سه ماهه دوم بارداری میزان غلظت آلفا فتوپروتئین سرم مادر حدود 15 درصد به ازای هر هفته افزایش می یابد به همین دلیل آگاهی از سن دقیق بارداری ضرورت دارد.

  • وزن مادر وزن شما می تواند بر حجم توزیع آلفا فتوپروتئین تولید شده توسط جنین در گردش خون تان تاثیر گذار باشد.

  • نژاد و قومیت نژاد می تواند بر این آزمایش تاثیر گذارد به عنوان مثال در زنان آمریکایی آفریقایی تبار غلظت سرمی آلفا فتوپروتئین 10 درصد بیشتر است.

  • دیابت در زنان دیابتی میزان آلفا فتوپروتئین سرم آنان حدود 20 درصد کمتر از افراد غیر دیابتی است.

  • بارداری چند قلویی در بارداری دو قلویی باید آستانه بالاتری را برای غربالگری در نظر گرفت به عنوان مثال در بارداری دو قلویی ممکن است ضریب میانی بیشتر از 5/3 غیر طبیعی نتیجه گیری شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 45 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...