دانشنامه فرزند

تربیت مثبت

دانشنامه فرزند: تربیت مثبت یک برنامه انضباطی مناسب و بسیار تاثیر گذار در بلند مدت است. شما با تشویق و حمایت و صحبت کردن مثبت به طور مداوم با فرزندتان باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و تعادل در آینده برای او می شوید.

پاداش و تشویق

پاداش، باعث تقویت انگیزه های مثبت برای رفتار خوب، سخت کوشی یا مودب و مهربان بودن می شود. شما در مقابل هر تنبیه باید حداقل سه پاداش به کودک بدهید. پاداش ها باید متناسب با سن و شخصیت کودک شما باشند. پاداش زمانی کارساز خواهد بود که فرزندتان برای آن ارزش قائل شود و هنگام انتخاب پاداش نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

  • باید دلیل پاداش را برای کودک مشخص کنید تا متوجه شود که سطح توقع شما از او چگونه است و شما رفتارهای خوب او را درک می کنید. میان رفتار خوب و پاداش یک رابطه روشن ایجاد کنید و برای فرزندتان دلیل پاداش گرفتنش را توضیح دهید.

  • برای فرزندتان هدف تعیین کنید و درباره اهداف صریح باشید. هدف ها به فرزندتان کمک می کند تا بداند که چه کاری صحیح است. برای رسیدن به اهداف، پاداش تعیین کنید.

  • هر بار که توقع خود را بالاتر ببرید، متوجه می شوید فرزندتان موفق می شود و شما می توانید بهترین ها را توقع داشته باشید.

تحسین

تحسین پاداشی است که هیچ هزینه ای ندارد پس بهتر است برای تحسین، بخشنده، سخاوتمند و صادق باشید. تحسین تاثیر گذار یک روش مثبت برای ایجاد اعتماد به نفس است. کودکان تحسین بی معنی و مبالغه آمیز را می فهمند و اهمیت نمی دهند و یا حتی ممکن است فکر کنند شما می خواهید مسخره شان کنید.

بخشش

بخشش انواع گوناگونی دارد مثلا برای فرزندان کوچک می تواند یک آبنبات یا زمان اضافی برای تماشای تلویزیون باشد و برای فرزندان بزرگ تر پول می تواند به عنوان بخشش مد نظر قرار گیرد. شما فرزند خود را بهتر از هر کس دیگری می شناسید. اگر از بخشش به عنوان امتیاز یا قدردانی از چیزهای خاص بهره می برید بهتر است در جای درست استفاده کنید.

ستاره ها و برچسب ها

شما می توانید برای ابراز رضایت خود از فرزندتان از ستاره ها و برچسب ها استفاده کنید به این صورت که کودک بابت رفتار خوبش می تواند ستاره یا برچسب بگیرد و مثلا می توانید بعد از هر 10 یا 20 برچسب پاداش کوچکی به او بدهید. با این کار پیشرفت کودک را می توانید کنترل کنید و باعث می شوید که کودک به خودش افتخار کند. به خاطر داشته باشید برچسب دادن تنها برای رفتارهای خوب است و هیچ گاه نباید از این روش برای رفتارهای بد استفاده کنید، زیرا باعث دلسرد شدن کودک می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...