دانشنامه فرزند

مراحل رشد جنسی

دانشنامه فرزند: فروید را می توان بنیانگذار نظریه روانکاوی دانست. عقیده فروید آن بود که امیال جنسی و غرایز عوامل اصلی تعیین کننده رفتار هستند. نظریه روانی–جنسی که توسط فروید مطرح شده است تغییر مکان مرکز حساسیت شهوانی از یک ناحیه به ناحیه دیگر بدن با افزایش سن را بیان می کند. دانستن این مراحل می تواند برای تان سودمند باشد و به عنوان والدین، برای شناخت هر چه بیشتر فرزندتان یاری رساند.

  • مرحله دهانی در سال اول زندگی کودک، منبع اصلی ارضای شهوی در پیرامون دهان او متمرکز می باشد. یک شیرخوار از طریق مکیدن، جویدن و گاز گرفتن ارضا و تامین می شود. این گونه فعالیت ها احساس امنیت را در کودک افزایش داده و باعث برطرف شدن تنش های او می گردد. کودکانی که در مرحله دهانی به ارضای کمی دست می یابند در آینده می کوشند تا از طریق سیگار کشیدن، خوردن، بوسیدن و یا جویدن ارضای دهانی کسب کنند.

  • مرحله مقعدی سن دو تا سه سالگی منبع اصلی بالاترین لذت برای کودک فعالیت های مقعدی می باشد. در این سن کودک به شدت به کارکردهای دفعی، آداب دفع و آموزش های آن علاقه مند می گردد. این مرحله همزمان با از شیر گرفتن کودک آغاز می شود.

  • مرحله احلیلی (فالیک) در سن چهار تا پنج سالگی کودک شروع به کشف بدن خود و سپس دیگران می کند و به منظور اکتشاف بدن خود، به دستکاری آن می پردازد. در این سن منبع لذت به ناحیه تناسلی انتقال می یابد. کودک در این سن در مورد مسائلی مانند تولد و مسائل جنسی و تفاوت های میان دختر و پسر کنجکاو می شود. این بازه سنی زمانی است که کودک به والد جنس مخالف خود وابستگی شدیدی به دست می آورد و از والد همجنس خود دور می شود.

  • مرحله نهفتگی از سن شش سالگی تا بلوغ مرحله آرامش نسبی می باشد که در این بازه سنی کودک امیال جنسی خود را واپس می راند و وقت و انرژی اش را صرف فعالیت های فیزیکی و اجتماعی می سازد. روابط اش با والد همجنس خود بهتر می گردد و به برقراری دوستی با دیگران علاقه مند می شود. این زمان برای تعلیم و تربیت کودک مناسب است. این مرحله در رشد مهارت های اجتماعی، ارتباطی و اعتماد به نفس اهمیت دارد. اگر در این مرحله کودک ارضای بیش از حد یا کمتر از حد دریافت نماید ممکن است هیچ گاه به سمت برقراری روابطی پخته با جنس مخالف حرکت نکند.

  • مرحله جنسی یا تناسلی آغاز این مرحله با بلوغ جنسی می باشد و در سراسر دوره بزرگسالی ادامه می یابد. در طی این مرحله فرزند جوان شما از طریق ارتباط با فردی از جنس مخالف به تحریک و ارضای جنسی می رسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 31 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...