دانشنامه فرزند

جدا شدن جفت قبل از زایمان

دانشنامه فرزند: عارضه پارگی جفت به معنای جدا شدن زودرس جفت از دیواره رحم قبل از اتمام بارداری می باشد. این موضوع باعث خونریزی می گردد. در چنین مواردی باید زایمان به صورت سزارین صورت گیرد. البته نوع درمان در مواقع پارگی جفت بر اساس سن بارداری و وضعیت مادر و جنین متفاوت است.

جدا شدن جفت

جدا شدن جفت از محل لانه گزینی آن، معمولا در سه ماه آخر بارداری رخ می دهد. این عارضه که دکولمان جفت نیز نامیده می شود منجر به خونریزی می شود. خونریزی ناشی از پارگی جفت ممکن است به صوت مخفی باشد به طوری که در داخل رحم جمع شود و یا خونریزی خارجی باشد که خون از واژن خارج گردد. خونریزی مخفی شیوع کمتری دارد و با خطرات جنین و مادری بیشتری همراه است. در صورت مشاهده علایم باید هر چه سریع تر تحت مراقبت قرار گیرد و در صورت تاخیر در مراجعه احتمال جدایی وسیع جفت که منجر به مرگ جنین می شود افزایش می یابد.

دلایل جدا شدن جفت

علت اصلی این عارضه شناخته نشده است اما برخی عوامل می توانند تاثیر گذار باشند. عوامل افزایش دهنده خطر عبارتند از:

  • سن بالاتر از 35 سال

  • زیاد بودن تعداد بارداری های قبلی

  • عوامل خانوادگی (در زنانی که دچار پارگی جفت شدید بوده اند، احتمال وقوع در خواهران آنان دو برابر می شود)

  • فشار خون بالا

  • مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی

  • استعمال دخانیات

  • زایمان زودرس

  • سابقه پارگی جفت در بارداری های قبلی

  • لیومیوم (شایع ترین تومور خوش خیم دستگاه تناسلی)

  • وارد آمدن ضربه مستقیم به رحم

علایم پارگی جفت

علایم و نشانه های جدا شدن جفت ممکن است به طور قابل ملاحظه ای متغیر باشند، مثلا ممکن است دچار خونریزی خارجی شدید گردید در حالی که جدایی جفت به حدی وسیع نباشد که خطری برای جنین ایجاد نماید و یا ممکن است هیچ گونه خونریزی خارجی وجود نداشته باشد، ولی جفت به طور کامل جدا شده و منجر به مرگ شود اما به صورت کلی ممکن است دچار خونریزی، درد یا حساسیت شکمی یا رحمی و درد زودرس شوید.

نکته: خونریزی دردناک رحمی به معنی جدا شدن جفت و خونریزی بدون درد نشانه جفت سر راهی است.

خونریزی شدید از اثر پارگی جفت می تواند منجر به ایجاد شک گردد. در این حالت ضربان قلب شدیدتر شده و تنفس تندتر می شود و باعث ایجاد حالت گیجی می شود.

تشخیص پارگی جفت

به دلیل اینکه نمای جفت و لخته خون در سونوگرافی مشابهت دارند این آزمایش به ندرت می تواند جدا شدن جفت را تشخیص دهد. در نتیجه به دست آمدن نتیجه منفی در بررسی سونوگرافی احتمال پارگی جفت را رد نمی کند. البته در موارد شدید جدا شدن جفت، تشخیص عموما آشکار است. متاسفانه هیچ گونه تست آزمایشگاهی یا روش تشخیصی برای شناسایی درجات خفیف تر جدا شدن جفت وجود ندارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 21 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...