دانشنامه فرزند

نیازهای غذایی

دانشنامه فرزند: در مورد بزرگسالان، مصرف چربی حیوانی زیاد، شیر گاو، پروتئین و کالری فراوان باعث افزایش کلسترول خون، بیماری های قلبی، سکته مغزی، افزایش فشار خون، دیابت و برخی از انواع سرطان ها می شود و ریشه بسیاری از این بیماری ها از زمان کودکی است. علاوه بر مشکلاتی که در کودکی پایه گذاری شده و در آینده تاثیرات خود را نشان می دهد، مشکلاتی مانند رسوب چربی در شرایین کرونر قلب کودکان و بیماری چاقی و ... در زمان کودکی، ممکن است برای فرزندتان به وجود بیاورد. بنابر این نیازهای غذایی فرزندتان را بشناسید و از کم یا زیاد از حد دادن آن ها پرهیز کنید.

پروتئین

مقدار پروتئین مورد نیاز کودکان 2 تا 3 ساله، حدود 15 گرم و کودکان 4 تا 6 ساله حدود 20 گرم در روز می باشد. کودکان با خوردن یک لیوان شیر یا ماست و مقداری گوشت (گوسفند، ماهی) یا تخم مرغ (سفیده) این مقدار پروتئین را دریافت می کنند.

نکته: به یاد داشته باشید که اکثر کودکان با خوردن گوشت تکه شده مشکل دارند، اما گوشت چرخ کرده در پلو و ماکارونی و کوفته قل قلی را به راحتی می خورند و لذت می برند.

کربوهیدرات (مواد نشاسته ای)

بیشترین انرژی از کربوهیدرات های مرکب مانند نان، سیب زمینی، ماکارونی، غلات (برنج، گندم، جو، ذرت) تامین می گردد. برنج قهوه ای پوست نکنده بهتر از انواع برنج سفید است، زیرا مقدار فیبر، ویتامین و املاح آن بیشتر است. از نظر ارزش غذایی، انواع غلات پوست دار بر غلات پوست کنده ارجحیت دارند.

چربی

مصرف چربی برای تامین انرژی کودکان ضروری است و دو برابر کربوهیدرات ها تولید انرژی می کند. ولی باید بعد از سن دو سالگی میزان مصرف چربی کاهش یابد و از روغن های مجاز استفاده نمایید، مانند روغن کنجد یا روغن زیتون. زیرا این روغن ها دارای چربی های غیر اشباع هستند و عوارض چربی های اشباع (مانند چربی های گوشت و فرآورده های شیر) را ندارند.

سبزی ها و ویتامین ها

بهترین مواد غذایی برای کودکان میوه جات و سبزیجات هستند، اما نباید به مقدار زیاد مصرف شوند، زیرا کودک اشتهایش را از دست داده و نمی تواند غذای اصلی را بخورد. مصرف میوه برای کودک ضروری است، مخصوصا کودکانی که مشکل دفع مدفوع دارند. بهترین میوه برای کودکان سیب، آلو، کیوی، انگور، طالبی، خربزه و مرکبات می باشد. از سن 3 سالگی به بعد می توانید به کودک تان گیلاس و توت بدهید زیرا احتمال پریدن در گلو و خفگی خیلی کمتر می شود، اگر می خواهید قبل از 3 سالگی چنین میوه هایی بدهید باید هسته ی آن ها را در بیاورید و نرمشان کنید.

نکته: میوه های خشک شده به دندان های کودک می چسبد و او را کلافه می کند، شما می توانید به او کمک یا یاد آوری کنید تا دندان هایش را با مسواک بشوید تا باز هم میل به مصرف آن ها داشته باشد.

کلسیم

کلسیم برای رشد و قوام استخوان ها و دندان های کودک در همه سنی لازم است. در سن 3 سالگی مقدار 500 میلی گرم و در 6 سالگی 800 میلی گرم کلسیم در 24 ساعت لازم است، این مقدار با خوردن یک یا هر نوبت شیر و لبنیات در روز تامین می گردد. گرچه شیر و لبنیات، مواد غذایی خوبی برای تامین کلسیم هستند ولی نباید در مصرف آن ها زیاده روی کرد، زیرا باعث کم اشتهایی، کم خونی و یبوست در کودکان می شود.

ویتامین D

این ویتامین برای جذب کلسیم، فسفر و رسوب آن ها در استخوان ها و دندان ها مورد نیاز است. مقدار لازم مصرف ویتامین D برای کودکان در این دوره سنی حدود 5 میکرو گرم در 24 ساعت است. اگر کودکی به حد کافی کلسیم و ویتامین D دریافت نکند به نرمی استخوان، کاهش قدام و شکستگی استخوان مبتلا می گردد. اگر کودک در معرض آفتاب مستقیم قرار نمی گیرد و یا در مناطقی زندگی می کنید که آفتاب کم است، در نتیجه ویتامین D مورد نیازش را نمی تواند دریافت کند و شما باید با استفاده از شربت های ویتامین، این مشکل را حل کنید.

ویتامین C

این ویتامین یکی از ویتامین های ضروری است. در صورتی که کودک سبزی و میوه مصرف کند مقدار مورد نیاز این ویتامین که روزانه 15 میلی گرم در سن 2 تا 3 سالگی و 25 میلی گرم در 4 تا 6 سالگی است، به بدنش می رسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...