غذا خوردن خارج از منزل

دانشنامه فرزند: یک نوزاد فقط می تواند چیزی را بخورد که شما به او می دهید، اما کودکان بزرگ تر علایق خود را ابراز می کنند و سعی می کنند از تمایلات خود پیروی کنند. هنگامی که او را برای صرف غذا به بیرون از منزل می برید، این حالت تشدید می شود. باید اصولی را که در داخل منزل به او آموزش داده اید، در خارج از منزل هم انتظار رعایت کردنش را داشته باشید.

تغذیه در محیط آموزشی

بعد از سه سالگی فرزند شما به مهد کودک، پیش دبستانی یا دبستان می رود. اگر شما غذای نهار او را مهیا می کنید حواستان باشد که این غذا دارای مواد مغذی و کافی و متعادلی است. کودکان غذاهای کم حجم را دوست دارند، بنابراین گذاشتن تکه های پنیر، کمی کشمش و یک کلوچه کوچک در ظرف نهار کودک می تواند برایش جالب باشد.

تغذیه در رستوران

سعی کنید فرزندتان را زیاد به رستوران نبرید و از غذاهای مقوی و سالمی که در منزل آماده می کنید به او بدهید، زیرا بیشتر غذاهایی که در رستوران سرو می شوند مانند همبرگرها، سوسیس ها، نوشیدنی های شیرین، سیب زمینی سرخ شده و چیپس ها هیچ کدام مواد مغذی زیادی ندارند. اگر می توانید رستورانی پیدا کنید که غذاهای سالمی سرو می کند حتماً به آنجا بروید. بهتر است خودتان ساندویچی آماده کرده و به بیرون از منزل رفته و دور هم بخورید. اما اگر فرزندتان اصرار به خوردن غذا در رستوران دارد آن را مناسبتی کنید مثلا هر جمعه برای نهار به رستوران بروید. با این کار همه راضی می شوند و تعداد دفعات خوردن این غذاها نیز بیشتر از هفته ای یکبار نخواهد بود.

صندلی در رستوران

قبل از رفتن به رستوران از امکانات رستورانی که در نظر گرفته اید آگاهی پیدا کنید. اگر میز رزرو کرده اید به پرسنل رستوران بگویید که همراه خود کودک خواهید داشت و درباره اینکه امکان صندلی مخصوص در رستوران وجود دارد یا اینکه خود رستوران صندلی بلند در اختیار کودک تان قرار می دهد سوال کنید. این کار باعث می شود عزت نفس فرزندتان بالا برود و غذا را با رغبت بیشتری بخورد.

غذاهای فست فودی یا رستورانی

در بعضی از شهرها رستوران های مخصوص کودکان وجود دارد (البته برای بزرگسالان نیز غذا سرو می شود) که متناسب با رژیم غذایی خاصی تهیه می شوند، مثلا همبرگرهای دستی با گوشت چرخ کرده، پیاز، نان سبوس دار خشک، تهیه شده و سرو می شود. این مکان ها توسط متخصص رژیم تغذیه کودکان مورد بررسی قرار گرفته و غذاهای سالم و خوش طعم را ارائه می دهند. اما اگر در شهرتان این نوع فست فود و رستوران را ندارید ترجیحا سعی کنید به رستوران بروید تا فست فود. مطمئنا خوردن جوجه و کباب یا پلو و خورشت ها بهتر از سوسیس، کالباس، همبرگر و... است.

شیرینی قدغن

ممکن است قدغن کردن خوردن شیرینی ها به طور کلی فکر خوبی نباشد، زیرا معمولا افراد هر چه را که برایشان قدغن کنند بیشتر میل دارند که مصرف نمایند. احتمالا بهترین کار این است که خوردن شیرینی ها را به بعضی از مواقع خاص مثل دسر بعد از غذا یا روزهای تعطیل محدود نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان