امتناع و ایراد گیری نسبت به غذا و غذا خوردن

دانشنامه فرزند: اگر فرزندتان از خوردن غذایی امتناع کرد، نباید نگران باشید. شاید به این دلیل است که وعده قبلی غذای شیرین یا چرب خورده است. در این شرایط به او اصرار نکنید، در عوض مقداری مواد غذایی دلخواه او، مخصوصا مقداری میوه بدهید و هر وقت احساس کردید اشتهایش برگشته و میل به غذا خوردن دارد، دوباره امتحان کنید.

تقلید از بزرگترها

کودکان رفتار بزرگسالان را در غذا خوردن تقلید می کنند. اگر شما غذاهای سالمی نخورید و یا از خوردن غذاهای جدید امتناع کنید، احتمال اینکه فرزند شما نیز همین رفتار را از خود نشان بدهد زیاد است. اگر فردی از اعضای خانواده می خواهد رژیم لاغری بگیرد و از خوردن بسیاری از غذاها پرهیز نماید، جلوی کودک این کار را نکند و در مورد آن بحث نکند. نباید کاری کنید که کودک تان در مورد غذا خوردن دچار نگرانی و اضطراب شود.

صحبت جایگزین جدال

کودک شما در سنی است که می توانید به راحتی با او صحبت کنید و او توانایی درک صحبت های شما را دارد. از طرفی متوجه آگهی های تلویزیونی می شود که اکثرا غذاهای غیر سالم را تبلیغ می کنند. بنابراین شما باید درباره غذاهای سالم و مغذی و غذاهای ناسالم به طور کامل به کودک توضیح دهید. اگر شما بخواهید میوه ها و سبزیجات تازه را به روش نادرستی و به زور به او بدهید مطمئنا از خوردن آن ها امتناع خواهد کرد. بنابراین اگر شما بتوانید این غذاهای تازه را طوری به کودک ارائه کنید که ظاهر و مزه خوبی داشته باشد، کودک شما این غذاها را خواهد پذیرفت.

نکته: هرگز قرص ها و شربت های ویتامین نمی توانند جایگزین میوه ها و سبزیجات تازه باشند.

پرهیز از اصرار

هیچ گاه نباید قاشق را پر از غذا کنید و به دنبال فرزندتان بروید تا به او یک قاشق غذا بدهید. این کار سبب می شود که کودک هنگام غذا خوردن همیشه از شما و همسرتان انتظار غذا دادن، داشته باشد و بد خلقی و ایراد گیری نسبت به غذا خوردن به وجود آید. اختلالات غذا خوردن و رشد کودکان در این سنین بیشتر مربوط به رفتارهای غیر صحیح والدین می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان