دانشنامه فرزند

رژیم غذایی در دوران بیماری

دانشنامه فرزند: منظور از رژیم غذایی حذف مواد خوراکی نیست، بلکه عبارت است از مقدار و نوع غذایی که کودک شما باید مصرف کند تا نیازهای جسمانی او از نظر تولید انرژی، ترمیم و رشد بافت ها و اندام ها برآورده شود. البته هر کودکی با سایرین از نظر مقدار و نوع غذا نیازهای متفاوتی دارد. پزشک فرزندتان با در نظر گرفتن درجه بیماری و طبع و ذائقه کودک رژیم غذایی خاصی برای او در نظر خواهد گرفت. در این مقاله چند اصل کلی و ضروری را، در صورتی که پزشک فرزندتان در دسترس نباشد، بیان شده است.

رژیم غذایی در اسهال

بعد از سن دو سالگی احتمال اینکه فرزندتان به اسهال شدید مبتلا شود کمتر است. تا دسترسی پزشک، بهتر است استراحت کودک و رژیم غذایی عادی او ادامه یابد. بعضی از کودکان سرم خوراکی به نام ORS را دوست دارند که می توانید آن را از داروخانه خریداری کنید. این سرم عبارت است از شکر و مواد معدنی که بدن از طریق اسهال، آن ها را از دست می دهد. به طور معمول سرم خوراکی در اسهال خفیف لزومی ندارد، ولی در اسهال های شدید که خطر کم آبی بدن وجود دارد بسیار مفید است.

نکته: موضوع پر اهمیت در رژیم غذایی در دوران اسهال، رساندن آب به اندازه کافی به بدن است تا از کم آبی جلوگیری شود. آب و چایی به تنهایی کافی نیست، زیرا مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین نمی کند. بهترین مایع، سرم خوراکی است.

کم آبی

اگر فرزند شما کمتر از هجده ماه دارد و مبتلا به اسهال یا استفراغ شده ممکن است دچار کم آبی شود، یکی از نشانه های کم آبی فرو رفتن فونتانل های (ملاج) نوزاد است که نشان دهنده نیاز به توجه فوری به کودک می باشد.

رژیم غذایی در استفراغ

استفراغ در بسیاری از بیماری های مختلف وجود دارد، به خصوص در آغاز بیماری ای که با تب همراه است. تعیین رژیم غذایی در حالت استفراغ بستگی به عوامل متعددی دارد، لذا بهتر است به وسیله پزشک تجویز گردد. علت ایجاد استفراغ آن است که معده دچار اختلالاتی گشته است و نمی تواند از عهده نگهداری و هضم غذا برآید.

بهتر است بعد از استفراغ، معده برای مدتی استراحت کامل نماید. پس از آن اگر فرزندتان درخواست آب کرد، به مقدار کمی آب به او بدهید. وقتی کودک چند ساعتی دچار استفراغ شد و گرسنه بود، باید غذاهای مقوی، نرم و له شده و پوره مانند به او بدهید؛ اما اگر کودک میل به غذا ندارد نباید به او اصرار کنید. مهم تر از غذا خوردن برای کودک حفظ تعادل سطح مایعات بدن است. بهتر است مقدار زیادی آب به او بدهید و یا می توانید سرم خوراکی برایش درست کنید. نصف قاشق نمک و چهار قاشق شکر به ازای هر نیم لیتر آب بریزید تا نمک ها و مواد معدنی دفع شده از بدن را جایگزین نمایید. از دادن نوشیدنی هایی مانند شیر خودداری کنید. می توانید آب میوه رقیق شده با آب به مقدار زیاد به او بدهید.

رژیم غذایی در سرما خوردگی بدون تب

رژیم غذایی، زمانی که سرماخوردگی خفیف است و همراه تب نمی باشد، می تواند به طور کامل عادی و معمولی باشد. در عین حال ممکن است اشتهای فرزندتان در یک سرماخوردگی خفیف نیز تا حدی کم شود. به علت گلو درد راحت نمی تواند همه چیز را ببلعد و ترشحات بینی اش را نیز می خورد و این باعث ناراحتی اش می شود، در نتیجه در خوردن غذا بیش از آن اندازه که مایل است اصرار نکنید.

رژیم غذایی در زمان تب

اگر فرزند تان مبتلا به تب همراه با سرماخوردگی، گریپ، گلو درد، یا یکی از بیماری های مسری شود، اغلب در ابتدای کسالت اشتهایش را به ویژه برای غذاهای جامد از دست می دهد. در یک تا دو روز اول غذای جامد به کودک تان ندهید. فقط در هنگام بیداری هر نیم یا یک ساعت مقداری مایعات به او بدهید، آب آناناس، آب پرتقال و آب خالص، بسیار مطلوب است. اگر چه آب ماده مغذی نمی باشد، ولی با توجه به میل و اشتهای کودک تان، این شرایط می تواند مطلوب ترین حالت باشد.

بی اشتهایی کودکان بیمار

ممکن است تصور کنید نخوردن غذا هنگام بیماری موجب ضعیف و لاغر شدن کودک تان می شود و این موضوع باعث اصرار فراوان شما برای خوردن غذا به کودک گردد. اگر کودک تان در نتیجه اصرار شما غذا بخورد، چون دستگاه گوارش او آمادگی هضم و جذب غذا را ندارد ممکن است موجب دل درد و حتی استفراغ شود. لاغری و ضعیفی کودک شما تنها به دلیل غذا نخوردن نیست، بلکه خود بیماری نیز منجر به این اتفاق می شود.

دادن دارو بدون تجویز پزشک

سعی کنید هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک به کودک ندهید، به عنوان مثال برای کودکی که سرماخورده پزشک شربت سینه تجویز می کند، پس از مدتی کودک دوباره دچار سرفه می شود و مادر بدون مشورت با پزشک شربت سینه را به کودک اش می دهد. ممکن است در ظاهر به مدت یک هفته حال کودک خوب شود ولی بعد از آن، سرفه اش تشدید می یابد. پزشک متوجه می شود این دفعه کسالت کودک، به خاطر سرماخوردگی نیست بلکه پنومونی (ذات الریه) است و اگر مادر یک هفته زودتر به پزشک مراجعه می کرد و سریع تر از این بیماری مطلع می شد درمان راحت تر انجام می گرفت.

دادن داروهای مسهل و ملین بدون تجویز پزشک

داروهای مسهل به ویژه در دل دردها هرگز نباید بدون مشورت پزشک مصرف شود. بعضی از مردم به اشتباه فکر می کنند که دل درد به علت یبوست مزاج است و می خواهند قبل از هر چیز مسهل بخورند، اما دل درد می تواند علت های مختلفی داشته باشد. خوردن مسهل در بعضی از بیماری ها مانند آپاندیسیت و انسداد روده ها، باعث تشدید وخامت بیماری می شود، بنابراین چون شما علت دل درد فرزند خود را نمی دانید دادن مسهل کار بسیار خطرناکی است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...