دانشنامه فرزند

رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی

دانشنامه فرزند: مقدار انرژی مصرفی برآورد شده برای ترشح شیر از 450 تا 500 کیلو کالری در روز متغیر است، بنابراین مقدار انرژی خالص قابل دسترس برای مادر شیرده با فعالیت متوسط، 800 تا 1000 کیلو کالری در روز است. بدن شما باید در این دوران از همه مواد اصلی غذایی و کالری مورد نیاز غنی باشد. اگر شما تغذیه مناسب و کافی داشته باشید، شیر کافی هم تولید خواهید کرد و در نتیجه کودک سالمی خواهید داشت.

کاهش وزن در دوران شیردهی

در شرایط طبیعی این کمبود وسیع انرژی، احتمالا کاهش وزنی حدود 1.5 تا 2 کیلوگرم در ماه خواهد بود، اما مشاهده شده است که علیرغم دریافت انرژی کم از رژیم غذایی زنان شیرده، فقط 1 تا 2 کیلوگرم وزن خود را در سال اول شیردهی از دست می دهند.

رژیم غذایی برای کاهش وزن

اگر در دوران شیردهی رژیم غذایی برای کاهش وزن خود داشته باشید، مطمئنا شیر شما کم خواهد شد و در اثر خستگی ناشی از کم کردن وزن، نمی توانید به درستی از فرزند خود مراقبت کنید. میزان احتیاج کالری شما در دوران شیردهی عبارت است از کالری که برای سوخت و ساز بدن خود لازم دارید به اضافه مقدار کالری مواد لازم برای تولید شیر، بنابراین شما باید در دوران شیردهی، کالری، مواد پروتئینی، کلسیم و ویتامین های بیشتری مصرف کنید.

غذاهای ممنوع در دوران شیردهی

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است نسبت به یک سری از غذاهایی که مادرشان مصرف می کنند حساسیت داشته باشند و یا نتوانند تحمل کنند به طور مثال اگر مادری سیر، پیاز یا حبوبات مصرف کند، شیر او موجب قولنج و دردهای شکمی کودک می شود.

میوه های نفاخ

کلم، شلغم و حتی میوه هایی مانند زردآلو و آلو و خوردن بیش از حد بعضی از میوه ها مانند هندوانه و هلو و بعضی از سبزی ها ممکن است باعث ایجاد گاز در روده و دردهای شکمی کودک گردد، بنابراین در دوران شیردهی باید دقت کنید اگر در طی 24 ساعت پس از خوردن یکی از موارد ذکر شده فرزندتان دچار دل درد شد و یا گاز در روده هایش به وجود آمد، از خوردن این مواد غذایی خودداری کنید.

یبوست در دوان شیردهی

اگر در دوران شیردهی دچار یبوست شدید باید در رژیم غذایی خود، مواردی که جذب نمی شوند مانند سبزی، میوه های پخته، نان سبوس دار، اضافه کنید. همچنین مایعات به میزان کافی مصرف نمایید.

نکته: بهتر است زمانی که شیر می دهید و دچار یبوست نیز هستید از قرص های ملین استفاده نکنید و یبوست خود را با غذا و میوه جات و سبزیجات برطرف نمایید.

چند توصیه مهم

سعی کنید در رژیم غذایی خود مواد لازم و مفید برای کودک قرار دهید. از میزان غذای خود بکاهید و تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید. روزی دو لیتر آب مصرف کنید. خوب استراحت کرده و جهت مصرف ویتامین و مواد معدنی مکمل با پزشک خود مشورت کنید. سعی کنید از غذاهای سالم طبیعی و ارگانیک استفاده نمایید، همچنین از گوشت و ماهی تازه و در هنگام پخت غذا از روغن اشباع نشده استفاده نمایید. از مایعات پر از قند و نوشیدنی های حاوی مواد الکلی و کافئین دار استفاده نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 42 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...