آموزش اصول و آداب غذا خوردن

دانشنامه فرزند: هدایت کودکان برای خوردن غذاهای سالم، در جامعه ما، یک مبارزه و کشمکش است. شاید ما بتوانیم در خانه، اصول تغذیه ای مناسبی برای فرزندمان برنامه ریزی کنیم، اما با ورود او به جامعه کوچک تر که از کودکستان آغاز می شود، دیگر شما نمی توانید کنترل کاملی بر تغذیه کودک تان داشته باشید. تغذیه ای که دوستان فرزندتان می خورند، تبلیغ هایی که مدام در تلویزیون، رادیو و در و دیوارهای شهر در حال نمایش است، شما را به کشمکش های جدیدی بر سر غذا خوردن دعوت می کند.

کودک شما به دقت تمام رفتارهای شما را زیر نظر دارد و از آن ها سرمشق می گیرد. یکی از این رفتارها آداب غذا خوردن است. به محض اینکه کودک شما توانایی نشستن در صندلی بلند خود در کنار میز خانواده را به دست آورد، می تواند نظاره گر غذا خوردن سایر اعضای خانواده باشد و اصول مورد نظر را بیاموزد. برای مثال اگر چیزی از میز دور است به او یاد دهید که از نفر کناری خواهش کند که به او بدهد و دستش را سر سفره دراز نکند.

کودکان به طور طبیعی و به آسانی اصولی را که توسط تمام اعضای خانواده رعایت شود می آموزند. اگر در خانواده شما رسم بر این باشد که هر کسی بعد از تمام شدن غذایش میز را ترک کند و منتظر دیگران نشود، نمی توانید فرزندتان را متقاعد کنید که بعد از تمام شدن غذایش کنار میز بشینید و صبر کند. باید آداب و اصول غذا خوردن را در شرایط عادی به خوبی به فرزندتان آموزش دهید تا در شرایط خاص مانند مهمانی ها بتوانید انتظار رعایت آن ها را داشته باشید. در زمان مهمانی برای اینکه فرزندتان خاص بودن موقعیت را درک کند به او اجازه دهید در چیدن میز به شما کمک کند. وقتی کودک درک می کند که برای موقعیت های خاص باید زحمت بیشتری کشیده شود، راحت تر می تواند بفهمد که چرا از او می خواهید رفتار مناسبی از خود نشان بدهد و در نتیجه طبق خواسته شما رفتار خواهد کرد.

امروزه کودکان بیشتر از گذشته از غذاهای رستورانی استفاده می کنند. بسیاری از این غذاها دارای کالری، نمک یا شکر زیادی هستند، اما مواد مغذی آن ها بسیار کم می باشد. برای اینکه کودکانی که به غذاهای ناسالم رستورانی عادت کرده اند را تشویق نمایید که غذاهای مشابه آن ها اما سالم تر را مصرف نمایند، می توانید با مواد مغذی غذاهای شبیه آن ها را درست کنید، مثلا خودتان ساندویچ یا پیتزای جوجه را تهیه کنید.

مغز کودک شما با پیام هایی مانند بهترین غذا، غذاهای رستورانی و فست فودی است پر شده است. در رسانه ها هیچ گاه از میوه و سبزیجات تازه و یا ماهی کبابی تبلیغی نشان نمی دهند، ولی در عوض از صبح که کودک بیدار می شود و به تماشای کارتون می نشیند با تبلیغ های خوش نقش و نگار غلات شیرین شده، روزش را آغاز می کند. اگر بخواهید فرزندی سالم داشته باشید مجبورید با این جدال ها رو به رو شوید و به یاد داشته باشید زمانی می توانید تمامی اصول، آداب و عادات غذایی صحیح را به کودک تان آموزش دهید که تمامی اعضای خانواده به شکل هماهنگی از آن اصول پیروی نمایند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان