دانشنامه فرزند

رشد دستور زبان

دانشنامه فرزند: دستور زبان، تعریف قراردادی ساختارها و قواعدی است که زبان برای انتقال معنی از آن ها استفاده می کند. مفرد یا جمع بودن اسامی یا افعال، ترکیب واژه ها در جمله، ارتباط کلمه ها با یکدیگر، زمان افعال، کاربرد پیشوندها و پسوندها، ضمایر ملکی، جملات استفهامی و منفی و تلفظ صحیح و آهنگ درست واژه ها و ... دستور زبان را تشکیل می دهند.

روند یادگیری زبان دستوری

نباید انتظار داشت که کودک بلافاصله ساختارها را مانند بزرگسالان به کار ببرد، اما از زمانی که با ترکیب کلمات به تولید جمله می پردازد تا حدی نسبت به دستور زبان آگاهی نشان می دهد. در این زمان یاد می گیرد فاعل، مفعول و فعل را در جای صحیح جمله قرار دهد. سپس به مرور اشکال مفرد و جمع، زمان افعال و جملات استفهامی مانند «کجا می روی» را می آموزد. رفته رفته درک اش از جمله منفی ارتقا می یابد به عنوان مثال از «خواب، نه» به «نمی خواهم بخوابم چون خسته نیستم» پیشرفت می کند. بعد از آن از صفت برای توصیف اسم و از قید برای توصیف فعل استفاده می کند.

کودک در سن پیش دبستانی در مورد درک افعال مجهول با مشکل مواجه می گردد. اما با ورود به سن دبستان تفاوت جملات مجهول را در می یابد. کودکان 6 ساله در مقایسه با هشت ساله ها 2.5 برابر و ده ساله 3.5 برابر بیشتر از افعال مجهول استفاده می کنند. کودک در سن دبستان به یادگیری روز افزون ساختارهای پیچیده از قبیل ساختارهای دارای حرف ربط و گزاره های دشوار ادامه می دهد.

زبان کاربردی

زبان کاربردی، توانایی علمی کاربرد زبان برای برقراری ارتباط با دیگران است. کودک پیش دبستانی یا دبستانی خردسال ممکن است زیاد صحبت کند، اما گاهی از اوقات برای تفهیم منظور خود به دیگران با مشکل مواجه می گردد. در این سن برای شروع صحبت سعی در جلب توجه دیگران می کند، حتی گاهی صحبت کردن خود را متوقف می سازد تا ببیند آیا دیگران به او گوش می دهند یا منظورش را می فهمند. گفته هایش را تکرار می کند، آن ها را اصلاح می کند و یا موضوع را عوض می کند.

نکته: یکی از ویژگی های محاوره کودک در سن پیش دبستانی حفظ موضوع گفتگو است.

کودک در این سن یاد می گیرد که نوبت در صحبت کردن را رعایت کند و با بزرگ ترها مودبانه صحبت کند و از جملاتی مانند «خواهش می کنم» و «متشکرم» استفاده کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...