دانشنامه فرزند

توصیه هایی درباره تغذیه کودکان

دانشنامه فرزند: کودکان در سنین 3 تا 6 سالگی بسیار فعال و پر جنب و جوش اند، بنابراین به مواد غذایی پر انرژی، آن هم به دفعات نیاز دارند. میان وعده های مناسب، وعده های غذایی اصلی سالم و مقوی، آب میوه های طبیعی و میوه و سبزیجات برای رشد و تامین انرژی آن ها ضروری است، اما زمان و چگونگی مصرف آن ها نیز حائز اهمیت می باشد. در این مقاله سعی شده نکاتی را برای شما یادآور شویم تا در این مسیر به شما یاری برساند.

  • اگر فرزندتان برای رفتن به پارک، مهد کودک یا مدرسه از خانه خارج می شود سعی کنید قبل از رفتن صبحانه خوب و کافی به او بدهید. عدم صرف صبحانه کامل باعث می شود قبل از رسیدن وقت نهار گرسنه خواهد شد و خلق و خو و تمرکز او تحت تاثیر این گرسنگی تغییر خواهد کرد. یک میان وعده سالم مانند یک تکه میوه یا تکه ای نان می تواند تا زمان صرف نهار انرژی مورد نیاز او را تامین کند.
  • وقتی یک برنامه غذایی سالم را برای فرزندتان طرح ریزی می کنید این برنامه را به پدربزرگ، مادربزرگ، اقوام نزدیک و مراقبین کودک در کودکستان نیز اطلاع دهید تا آن ها هم در جریان بایدها و نبایدهای تغذیه او باشند. این کار باعث می شود که کودک در مواجهه با این افراد از یک سیاست غذایی یکپارچه و مشابه برخوردار شود، در غیر این صورت با مشاهده روش های مختلف غذایی گیج خواهد شد.
  • میان وعده های غذایی در سنین 3 تا 6 سالگی بسیار با ارزش است، زیرا کودک در این سن در حال فعالیت و جنب و جوش بسیار می باشد. اگر به کودک تنها 3 نوبت غذای خانواده بدهید، انرژی لازم را به دست نخواهد آورد، ولی اگر مواد غذایی پر انرژی در اختیار او قرار دهید، خود احساس خواهید کرد که کودک شادتر و با جنب و جوش خواهد بود.
  • اگر فرزندتان نسبت به غذایی مانند گوجه فرنگی، توت فرنگی یا کره بادام زمینی حساس است، چنین موادی به او ندهید و به مسئولین مهد و کودکستان نیز یادآوری کنید که کودک شما از چنین موادی از غذای کودکان دیگر نخورد.
  • اگر سیاست شما این است که اصلا هیچ گونه شیرینی یا شکلات در فواصل وعده های غذایی به کودک داده نشود این موضوع را به مراقبین کودکستان نیز اطلاع دهید تا آن ها نیز چنین کاری نکنند تا کودک دچار دوگانگی در برنامه غذایی نشود.
  • سعی کنید شیرینی هایی که در آن ها شکر زیاد به کار برده شده است، مانند شیرینی های خامه دار، به فرزندتان ندهید. بلکه آن ها را تشویق کنید که غذاهای سالم بخورند، تا از یک طرف دندان هایشان سالم بماند و از سوی دیگر دچار چاقی در سنین پایین و دچار بیماری ها و مشکلات قلبی، عروقی و دیابت و ... در سنین بالاتر نشوند.
  • اگر متوجه شدید زمانی که فرزندتان از کودکستان به خانه می آید بیش از حد گرسنه است، از معلم یا مراقبینش بخواهید که غذا خوردن کودک را در کودکستان تحت مراقبت قرار دهند و هر چیزی را می خورد یادداشت نموده و به شما گزارش دهند.
  • از دادن نوشابه های شیرین به کودک خودداری کنید. هر بطری نوشیدنی های گازدار 330 میلی لیتری، 150 کالری دارد و نوشابه جای غذای اصلی کودک را می گیرد. سعی کنید دوغ و آب میوه های رقیق شده را جایگزین نوشابه های گازدار کنید.
  • از اضافه کردن مواد رنگی طبیعی و شیمیایی به غذای کودک خودداری کنید. به بعضی از مواد اولیه غذایی، مواد رنگی و مواد نگهدارنده اضافه شده است. این مواد افزودنی، موجب فعالیت بیش از حد می گردد.
  • زمان غذا خوردن باید طوری تنظیم شود که کودک خسته یا خواب آلود نباشد. اگر کودک مشغول بازی است، او را 10 دقیقه قبل از صرف غذا صدا کنید تا دست و صورت خود را بشوید و برای غذا خوردن آماده شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...