دانشنامه فرزند

پیشگیری و درمان سرخک

دانشنامه فرزند: سرخک یک بیماری ویروسی بسیار مسری است. واکسیناسیون تا 97 درصد از بروز سرخک جلوگیری می کند اما شما باید راه های پیشگیری و درمان این بیماری را بیاموزید تا در صورت ابتلا کودک تان به سرخک بتوانید به او کمک کنید.

راه سرایت سرخک

دوران واگیری سرخک، از اولین روزی است که علایم سرخک از جمله تب، آبریزش بینی و سرفه شروع می شود و تا پنجمین روز پیدایش جوش های سرخک ادامه دارد، یعنی در مجموع ده روز دوران واگیری ادامه دارد. کودک مبتلا به سرخک هنگام عطسه یا سرفه همراه با ترشحات بینی و دهان خود تعداد زیادی ویروس به اطراف منتشر می کند. این ویروس ها تا 34 ساعت در اتاق بیمار، زنده و فعال باقی می مانند.

پیشگیری از بیماری سرخک

بهترین اقدام جهت پیشگیری، تزریق واکسن سرخک است که در 9 و 15 ماهگی تزریق می گردد، ولی در کل باید کودک مبتلا از دیگران کاملا جدا باشد، زیرا در دورانی که هنوز بیماری سرخک مشخص نیست و علایم مانند سرماخوردگی (آبریزش بینی، عطسه و سرفه) است نیز می تواند دیگران را مبتلا کند.

درمان بیماری سرخک

در صورتی که فرزند شما مشکوک به سرخک می باشد باید ظرف 24 ساعت او را نزد پزشک ببرید. پزشک کودک را معاینه می کند و برای آماس گوش میانی یا ذات الریه، آنتی بیوتیک تجویز می نماید. اگر کودک مشکوک به بیماری آنسفالیت باشد باید در بیمارستان بستری گردد.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که در کودک هر یک از علایم گوش درد، تنفس سریع در حد غیر عادی، خواب آلودگی، تشنج، سردرد شدید یا استفراغ ظاهر شد، سریعا او را نزد پزشک ببرید.

تب کودک را هر شش ساعت اندازه گیری نمایید و داروهای پایین آورنده تب مانند استامینوفن را زمانی که تب کودک بالا است به او بدهید. جهت کاهش سرفه های خشک می توانید در اتاق کودک بخار آب ایجاد کنید. در زمانی که کودک دچار قرمزی و ورم چشم است نور زیاد او را ناراحت می سازد بنابراین باید اتاق کودک تاریک باشد.

نکته: اجازه دهید کودک خود تصمیم بگیرد که در بستر استراحت نماید و یا به بازی بپردازد. تلاش برای جدا کردن خواهران یا برادران کودک بیهوده است، زیرا غالبا قبل از اینکه بیماری تشخیص داده شود آن ها آلوده شده اند.

در طول بیماری کودک را به خوردن مایعات تشویق نمایید ولی اگر درخواست غذای ساده دیگری کرد به او بدهید. اگر کودک دچار کمبود ویتامین A می باشد با ویتامین A خوراکی به مقدار 100 هزار واحد در سنین 6 ماهگی تا یک سالگی و 200 هزار واحد برای کودک بزرگ تر از یک سال باعث کاهش عوارض بیماری سرخک می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...