دانشنامه فرزند

تهیه ظرف یا کیف نهار کودک

دانشنامه فرزند: فرزند شما احتمالا به کودکستان یا مدرسه می رود و برای خود پرستار دارد، در هر صورت باید بدانید غذایی که به کودک داده می شود باید سالم، متعادل و مغذی باشد. اگر قرار است نهار را خودتان آماده کنید و به پرستار بدهید یا در کیف نهار کودک قرار دهید تا به کودکستان یا مدرسه ببرد، سعی کنید غذا جالب و سالم باشد.

تزیین غذا

کودکان به غذاها به شکل قسمت های کوچک، علاقه مندند، بنابراین سعی کنید غذاهایی که برای فرزندتان آماده می کنید خوش آب و رنگ و به صورت تکه های کوچک باشد، تا در خارج از خانواده (مدرسه یا کودکستان) و در نبود شما، تمایل به خوردن و تمام کردن غذایش داشته باشد.

ظرف غذای کودک

  • مواد پروتئینی مواد پروتئینی برای رشد کودک ضروری است و و جود آهن موجود در برخی مواد پروتئینی از بی حالی و خستگی کودک تان در مدرسه یا کودکستان جلوگیری می کند، بنابراین برای نهار کودکستان می توانید برش هایی از گوشت، مرغ، بوقلمون، ماهی، میگو، تخم مرغ آبپز و انواع پنیر قرار دهید.

  • کلسیم کلسیم برای رشد استخوان ها و دندان ها مورد نیاز است. یک بطری 250 میلی لیتری شیر ساده یا مخلوط با کاکائو یا موز یا معادل آن از سایر لبنیات می توانید کلسیم مورد نیاز فرزندتان را تامین کنید. برای کودکان بالای 5 سال، شیر کم چرب استفاده کنید.

  • ویتامین ها میوه های تازه باید جز اصلی مواد غذایی ظرف نهار کودک باشند. اگر در محل یا فصلی هستید که میوه تازه وجود ندارد میوه های خشک مانند برگه هلو، زردآلو، انجیر، کشمش و از سبزی ها خیار، کاهو و گوجه فرنگی استفاده کنید. همچنین لازم است بسته های کوچک آبمیوه طبیعی مانند آب پرتقال، سیب، آناناس و ... در ظرف غذای کودک قرار دهید. از دادن آبمیوه های مصنوعی که دارای مواد رنگی و شکر است خودداری کنید.

  • مواد نشاسته ای مرکب انواع نان کامل، ماکارونی و سیب زمینی پخته در ظرف نهار کودک تان قرار دهید. نهار کودک می تواند ساندویچی با نان سبوس دار باشد و داخل آن را به صورت متنوع در طول هفته با پنیر یا کره بادام زمینی، تخم مرغ، گوشت مرغ یا ماهی پر کنید.

غذاهای گرم

محیط گرم موجب رشد میکروب ها می شود، بنابراین ضروری است نهار که از منزل برده می شود سرد بماند، خصوصا اگر دارای گوشت پخته باشد. کیسه ای که هوا داخل آن نرود همراه با کیسه یخ برای این منظور خوب است، یا می توانید یک آبمیوه پاکتی را منجمد کنید و بعد کنار نهار کودک تان بگذارید تا موقع نهار، یخ آبمیوه باز شده و غذا نیز سرد بماند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...