دانشنامه فرزند

پیشگیری و درمان سرخجه

دانشنامه فرزند: کودک مبتلا به سرخجه معمولا ظرف 10 روز از بروز علایم کاملا بهبود می یابد. در ادامه راه های پیشگیری و درمان این بیماری عفونی ویروسی را توضیح می دهیم.

دوران واگیری بیماری سرخجه

سرخجه از یک هفته قبل از ظهور جوش تا یک هفته بعد از آن مسری است. اگر کودک سالمی با کودک مبتلا به سرخجه تماس پیدا کرد تقریبا اقدامی نمی توان انجام داد. تزریق گاماگلوبولین برای پیشگیری اثری ندارد و تزریق واکسن نیز بعد از تماس با فرد مبتلا اثر نمی کند. حدود 16 تا 18 روز بعد علایم سرخجه نمایان می گردد.

هشدار: در دوران واگیری سرخجه سعی کنید کودک خود را از برخورد با خانم های باردار به خصوص در سه ماهه اول دوران بارداری دور نگه دارید.

پیشگیری بیماری سرخجه

بهترین راه پیشگیری تزریق واکسن است. واکسن سرخجه به صورت جداگانه یا توام با واکسن سرخک و ارویون (MMR) یا همراه با واکسن آبله مرغان (MMRV) تهیه می شود. این واکسن در دو نوبت، یکبار در سن 12 تا 15 ماهگی و بار دیگر 4 تا 6 سالگی تزریق می گردد. این واکسن از ویروس سرخجه زنده ضعیف شده تهیه می شود. نه تنها پادتن آن در سرم خون، بلکه در ترشحات بینی و حلق افرادی که واکسن می زنند به وجود می آید و اثر موقتی شبیه بیماری سرخجه به وجود می آورد.

بعد از تزریق نوبت اول 98% کودکان به این بیماری مبتلا نمی شوند و دومین تزریق برای آن ها توصیه شده است. این واکسن را نباید به کودکانی که دچار تب حاد عفونی هستند یا به کودکانی که دچار اختلال ایمنی هستند یا داروهایی مصرف می کنند که باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن شان می گردد تزریق کرد. تزریق واکسن ممکن است موجب بروز بثورات، بزرگی غدد لنفاوی و درد مفاصل به خصوص در دختران جوان گردد. در موارد نادر ممکن است بی حسی موقتی زودگذر در دست ها و بازوها در شب به مدت یک ساعت و یا درد مفاصل زانو و تورم مفصل شود که چندین هفته ادامه می یابد و سپس خود به خود از بین می رود.

درمان بیماری سرخجه

در صورتی که احتمال می دهید کودک تان مبتلا به سرخجه شده است بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است برای صحت تشخیص سرخجه نمونه خون کودک را به آزمایشگاه بفرستد تا از نظر وجود پادتن های ویروسی بررسی گردد. سرخجه درمان خاصی ندارد. از آنجایی که آنتی بیوتیک هیچ اثری بر روی ویروس ندارد، پس مصرف آن ضرورت ندارد. در صورتی که کودک تب دارد می توانید استامینوفن بدهید تا تب کاهش یابد.

دکتر را خبر کنید: درد مفاصل، بروز جوش متشکل از نقطه های مسطح به رنگ سرخ تیره که وقتی پوست را فشار می دهید ناپدید نمی شود، سردرد شدید، استفراغ، ضعف یا خواب آلودگی غیر عادی از نشانه های عوارض بیماری سرخجه هستند و باید در صورت بروز این علایم فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

کودک در دوران بیماری بهتر است در خانه بماند، اما احتیاجی به بستری شدن هم ندارد. در این دوران به کودک خود مایعات فراوان بدهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 28 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...