دانشنامه فرزند

پیشگیری و درمان آبله مرغان

دانشنامه فرزند: کودک مبتلا به آبله مرغان معمولا ظرف هفت تا ده روز پس از ظهور علایم کاملا بهبود می یابد. در ادامه به توضیحاتی درباره واکسن آبله مرغان و راه های بهبود این بیماری پرداخته ایم.

دوران واگیری بیماری آبله مرغان

حدود 1 تا 2 روز قبل از پیدایش جوش های آبله مرغان و نیز در دورانی که دانه های آبکی در پوست کودک وجود دارد یعنی حدود 3 تا 7 روز بعد از پیدایش دانه ها، این بیماری واگیردار می باشد. زمانی که همه جوش ها به شکل دلمه درآمد این بیماری دیگر واگیردار نیست. اگر در یک خانواده، کودکی مبتلا به آبله مرغان گردد سایر کودکان آن خانواده 13 تا 17 روز بعد به این بیماری دچار می شوند.

هشدار: هر چه کودک سالم با کودک مبتلا کمتر در تماس باشد آبله مرغان به شکل خفیف تری در او ظاهر می گردد و هر چه برخورد و تماس بیشتر صورت پذیرد ممکن است این بیماری شدیدتر ظاهر شود.

سن آمادگی برای ابتلا به آبله مرغان

اگر شما در گذشته به آبله مرغان مبتلا شده اید، نوزادتان تا چند ماه اول تولد نسبت به این بیماری مصون می ماند، ولی به تدریج مصونیت خود را از دست می دهد و در سن یک سالگی به بعد برای ابتلا به آبله مرغان آمادگی کامل پیدا می کند.

مصونیت نسبت به آبله مرغان

یک بار ابتلا به آبله مرغان موجب مصونیت دائمی از آن در تمام عمر می شود، اما در برخی موارد ممکن است ویروس آبله مرغان به صورت نهفته در بدن کسی که قبلا مبتلا شده بماند و بعدها فعال شده و بیماری دیگری به نام "زونا" ایجاد کند. دانه های ایجاد شده در بیماری زونا در نقاط مختلف بدن می توانند ظاهر شوند. این بیماری واگیردار نیست ولی با سوزش و خارش شدید دانه ها همراه است.

واکسن آبله مرغان

یک راه پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن آبله مرغان است. در برخی کشورها به طور همگانی این واکسن در دو نوبت، یک بار در 12 تا 18 ماهگی و بار دیگر در 4 تا 6 سالگی تزریق می شود. به جوانان و بزرگسالان نیز دو تزریق با فاصله چهار هفته توصیه می شود. پیشگیری از بیماری آبله مرغان با تزریق واکسن 85 تا 95% موارد موثر است.

درمان بیماری آبله مرغان

اگر فرزند شما تب دارد می توانید به او استامینوفن بدهید. برای درمان خارش جوش ها نیز می توانید با مالیدن لوسیون کالامین به جوش ها و در صورت موافقت پزشک دادن آنتی بیوتیک خوراکی و یا شست و شوی کودک در آب گرم حاوی جوش شیرین به او یاری رسانید. لباس زیاد و تنگ و همچنین گرم بودن اتاق و عرق کردن کودک باعث شدیدتر شدن خارش دانه ها می گردد، بنابراین بهتر است لباس کودک کم باشد و زود به زود لباس او را عوض کنید. برای جلوگیری از بروز عفونت ثانوی، ناخن های کودک را کوتاه نگه دارید و اجازه ندهید جوش ها را بخاراند. بهتر است در دوران بیماری، رژیم غذایی کودک بیشتر از مایعات باشد.

دکتر را خبر کنید: سرفه، تشنج، تنفس سریع، خواب آلودگی غیر عادی و یا عدم تعادل هنگام راه رفتن علایمی هستند که در صورت بروز باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید. همچنین اگر از سر جوش ها چرک خارج شود یا پوست دور جوش ها قرمز گردد بهتر است کودک توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.

کودکی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارد باید از برخورد با افراد مبتلا به آبله مرغان دور بماند، ولی در صورت تماس باید ایمونوگلوبولین اختصاصی تزریق گردد.

هشدار: برای کودک مبتلا به آبله مرغان به هیچ وجه نباید آسپرین تجویز شود، زیرا خطر بروز بیماری خطرناک "سندرم ری" وجود دارد.

اگر کودک به عارضه عفونت میکروبی ثانوی مبتلا گردد ممکن است پزشک آنتی بیوتیک خوراکی تجویز نماید. در صورت بالا بودن احتمال ابتلا به عوارض بیماری ممکن است گلوبولین مصونیت زا تجویز گردد. گاهی کودک در بیمارستان بستری می شود و طی یک دوره حدود 5 روزه داروی ضد ویروس اسیکلوویر به او تزریق می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 46 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...