دانشنامه فرزند

درمان بیماری مخملک

دانشنامه فرزند: بیماری مخملک یک بیماری میکروبی و مسری است که در سن سه تا هفت سالگی شایع می باشد و در فصول سرد بیشتر دیده می شود. این بیماری از طریق تماس مستقیم، پراکنده شدن ترشحات و همچنین استفاده از وسایل مشترک آلوده انتقال می یابد. جهت پیشگیری این بیماری واکسنی موجود نمی باشد.

تشخیص بیماری مخملک

پزشک برای تشخیص بیماری مقداری از مخاط گلو را از نظر وجود میکروب مورد آزمایش قرار می دهد. روش نمونه برداری از گلو به این صورت است که در آزمایشگاه با تکه چوبی که در انتهای آن پنبه استریل پیچیده شده است از ترشحات گلوی کودک نمونه برداری می کنند. پس از 18 تا 24 ساعت نتیجه آزمایش مشخص می گردد.

درمان بیماری مخملک

در صورتی که پزشک بیماری میکروبی را تشخیص دهد، معمولا داروی پنی سیلین را به شکل خوراکی به مدت ده روز تجویز می کند. دقت داشته باشید که باید دوره درمان را کامل نمایید تا میکروب کاملا از گلوی کودک پاک گردد و از ابتلای تب روماتیسمی یا ورم کلیه و عوارض دیگر جلوگیری شود.

نکته: در صورتی که کودک به پنی سیلین حساسیت نشان دهد، اریترومایسین تجویز می گردد. برخی از پزشکان نیز به جای تجویز پنی سیلین خوراکی از آمپول طویل الاثر آن استفاده می نمایند.

پوسته ریزی پوست بدن در هفته دوم بیماری شروع می شود. ابتدا صورت و سپس در بدن و سرانجام در دست و پا پوسته ریزی صورت می گیرد و بر حسب شدت بیماری چند روز تا چند هفته ادامه می یابد.

دکتر را خبر کنید: رنگ ادرار قرمز، صورتی یا دودی علامت بیماری گلومرولونفریت است و باید هر چه سریع تر در صورت مشاهده علایم به پزشک مراجعه نمایید. همچنین اگر یک هفته بعد از شروع علایم انرژی حالت عادی کودک باز نگشت امکان ابتلا به تب روماتیسمی می باشد و باید به پزشک اطلاع داده شود.

برای کاهش تب کودک می توانید از شربت یا قطره استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. اگر کودک غرغره کردن را یاد گرفته است می تواند با آب گرم یا آب نمک طبی غرغره کند، این کار میکروب را از بین نمی برد، ولی باعث نرم و مرطوب شدن حلق و دهان می گردد. به وجود آوردن بخار آب در اتاق کودک نیز موثر است. یک روز بعد از دریافت اولین آنتی بیوتیک بیماری دیگر مسری نیست و فرزندتان می تواند با کودکان دیگر در ارتباط باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 20 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...