دانشنامه فرزند

پیشگیری و درمان بیماری اوریون

دانشنامه فرزند: اوریون یک بیماری ویروسی خفیف است که تا قبل از گسترش برنامه ایمن سازی در میان کودکان شایع بوده. در ادامه راه هایی جهت پیشگیری و درمان این بیماری بیان شده است.

دوران واگیری بیماری اوریون

ویروس بیماری اوریون در ترشحات بزاق کودک مبتلا حدود 6 روز قبل و 9 روز بعد از پیدایش تورم غده وجود دارد، اما دوران واگیری این بیماری یک روز قبل پیدایش تورم غده تا 3 روز بعد از اینکه غده شروع به کوچک شدن می کند می باشد. نوزادان به دلیل مصونیت مادری تا سن 6 الی 8 ماهگی به این بیماری مبتلا نمی گردند. اغلب یک بار ابتلا به این بیماری موجب مصونیت دائم از آن می گردد.

پیشگیری از بیماری اوریون

واکسن بیماری اوریون در یک نوبت در سن 12 تا 15 ماهگی و نوبت دوم در سن 4 تا 6 سالگی تزریق می گردد. تزریق یک نوبت از این واکسن باعث 95 درصد مصونیت نسبت به بیماری اوریون می گردد. پس از تزریق واکسن توام سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) ممکن است تورم غده بناگوشی به وجود آید که خود بهبود می یابد.

درمان بیماری اوریون

در صورتی که فرزند شما مشکوک به بیماری اوریون است بهتر است او را نزد پزشک ببرید. پزشک با معاینه از تشخیص مطمئن می گردد.

دکتر را خبر کنید: اگر فرزند شما دچار سردرد شدید (همراه یا بدون استفراغ) یا درد شکم گشت، سریعاً باید به پزشک مراجعه نمایید. در این صورت به منظور آزمایش آنسفالیت یا مننژیت میکروبی باید در بیمارستان بستری گردد.

داروی خاصی که شدت بیماری یا دوران آن را کاهش دهد وجود ندارد و باید دوران بیماری طی شود. به طور معمول کودک در ظرف مدت 10 روز بهبود می یابد. اگر تورم غده در یک سمت صورت گیرد، دوران بیماری کوتاه تر و اگر دو سمت مبتلا گردد طولانی تر خواهد بود. شربت یا قطره استامینوفن باعث کاهش درد و تب به وجود آمده در اثر تورم غده می گردد. همچنین گذاشتن حوله گرم بر روی غده می تواند به تسکین درد کمک کند. نوشیدن مایعات فراوان در دوران بیماری موثر است، اما از دادن آبمیوه به خصوص آبمیوه های ترش و غذاهای ترش خودداری نمایید، زیرا جریان بزاق را تحریک می کند و ممکن است درد غدد بزاقی را افزایش دهد. به دلیل ویروسی بودن بیماری، آنتی بیوتیک برای درمان موثر نمی باشد. در دوران بیماری کودک به استراحت نسبی احتیاج دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...