دانشنامه فرزند

علل چاقی در کودکان

دانشنامه فرزند: کودکان به دلیل استعدادهای وراثتی، نداشتن فعالیت جسمانی، عادت های ناسالم غذایی یا تلفیقی از این عوامل چاق می شوند. در برخی موارد نادر چاقی به دلیل غدد درون ریز است. متخصصین اطفال ممکن است برای اطمینان یا تنظیم برنامه درمانی، آزمایش خون و بررسی های دیگر انجام دهند.

  • عوامل ارثی اگر والدین چاق باشند فرزندان هم معمولا چاق خواهند بود. این پدیده صرفا با یادگیری بیش خواری از والدین توجیه نمی شود. کودکان چاق در مقیاس با کودکان لاغر با سلول های چربی بیشتر و بزرگ تری متولد می شوند و اگر کودک قبل از 12 سالگی به افزایش بی رویه وزن دچار شود، تعداد سلول های چربی افزایش بیشتری می یابند. تحقیقات دیگری نشان می دهد که افراد چاق روده ای درازتر از افراد لاغر دارند که جذب کالری بیشتر را امکان پذیر می کند.

  • تفاوت سوخت و ساز بدن در افراد چاق و طبیعی تحقیقات نشان می دهد که سوخت و ساز بدن افراد چاق، کمتر از افراد طبیعی است، همچنین نتایج دیگر این تحقیقات نشان داده است که افراد چاق در حال استراحت نیز انرژی کمتری مصرف می کنند. سوختن چربی در بعضی افراد در حال استراحت کمتر از سوختن مواد قندی است، بنابراین این افراد آمادگی بیشتری برای چاق شدن دارند. از طرفی مصرف انرژی کل روزانه و انرژی در حال استراحت در کودکان چاق بیشتر از کودکان معمولی است، زیرا وزن آن ها زیادتر است و احساس نیاز به مواد غذایی بیشتری دارند و در نتیجه غذای بیشتری می خورند.

  • مشکلات عاطفی پر اشتهایی و پرخوری افراطی که در برخی کودکان دیده می شود ممکن است به علت غم و غصه، ناراحتی یا وجود استرس باشد. کودکانی که احساس اتکا روحی به والدین و اطرافیان شان را از دست می دهند و اگر نتوانند دوست مناسبی برای رفع تنهایی پیدا کنند، شیرینی، غذا و تنقلات را برای رفع جبران تنهایی و کاری سرگرم کننده انتخاب می کنند. گاهی استرس و نگرانی ها بر سر مسائل درسی یا درگیری بین والدین نیز موجب این مشکلات می شود.

  • خانواده و محیطی که کودک در آن تغذیه می شود هر چقدر عوامل ارثی در چاق شدن کودکان موثر است، خانواده نیز به همان میزان تاثیر گذار است. البته میزان تاثیر گذاری هر کدام در خانواده های مختلف، متفاوت است. اما نتایج نشان داده که اگر همه افراد خانواده چاق باشند و همه زیاد غذا بخورند، کودکان آن خانواده نیز زیاد غذا می خورند و چاق می شوند. کودکانی که برای نگهداری به افراد چاق سپرده می شوند، بیشتر از کودکانی که نزد افراد با وزن طبیعی نگهداری می شوند چاق می گردند.

  • رژیم غذایی والدین رژیم غذایی والدین بر روی تغذیه کودکان تاثیر مستقیم می گذارد. اگر شما غذای دلخواه تان غذای سرخ کردنی باشد، ولی به خاطر سالم ماندن کودک تان او را از خوردن غذای چرب منع کنید، مطمئن باشید او برای خوردن غذای چرب رغبت بیشتری خواهد داشت. سعی کنید غذاها را به طور سالم، کم چرب، کم نمک در منزل خودتان تهیه کنید و کمتر از غذاهای رستورانی استفاده کنید. زیرا حدود 45 تا 55 درصد کالری غذای فست فودها و رستوران ها از چربی تشکیل شده است.

    نکته: کودکانی که رژیم غذایی آن ها پر چرب است، بیشتر هم غذا می خورند و اشتهای بیشتری دارند و در نتیجه چاق می شوند. تحقیقات نشان داده اگر 360 کالری از مواد قندی به رژیم غذایی گروهی از کودکان اضافه نماییم پس از 90 دقیقه اشتهای آن ها کم می شود، در صورتی که اگر همین مقدار کالری به وسیله مواد چربی به رژیم غذایی آن ها اضافه شود اشتهای آن ها کم نخواهد شد.

  • کم بودن فعالیت بدنی و زمان ورزش چاقی والدین و بی علاقگی آن ها به ورزش و تحرک، باعث می شود کودکان شان هم به ورزش علاقه ای نداشته باشند و چاق شوند. کودکان امروز بیشتر مایلند بنشینند یا بخوابند و اگر می خواهند بازی یا فعالیتی انجام دهند ترجیح می دهند بازی کامپیوتر انجام دهند تا به باشگاه بروند، همچنین دسترسی راحت به بازی های کامپیوتری، انواع پلی استیشن ها، سونی و ... شرایط را برای این روند سهل و آسان کرده است. والدین باید تحرک را از خود آغاز کرده و به کودکان شان نیز بیاموزند، مثلا روزهای تعطیل برنامه کوه نوردی یا پیاده روی بگذارند و همراه با فرزندان شان فعالیت جسمانی داشته باشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...