دانشنامه فرزند: همه متخصصین تغذیه عقیده دارند که خوردن یک صبحانه خوب برای عملکرد بهتر جسمی و روانی تمام افراد ضروری می باشد. مغز برای پردازش اطلاعات و بدن برای تمامی فعالیت ها در ابتدای روز نیاز به یک صبحانه کامل و مغذی دارد. غلات سبوس دار بهترین غذا برای صبحانه هستند که به همراه تخم مرغ یا پنیر یا شیر، صبحانه کاملی می باشند. میوه های تازه یا خشک شده را نیز می توان در کنار صبحانه به کودک بدهید.

اولین غذای روزانه کودک صبحانه است، زیرا قبل از آن، کودک حدود 10 تا 12 ساعت خوابیده است و قند خون او پایین می باشد و نیاز به انرژی زیاد دارد، همچنین مغز کودک حدود 4 درصد وزن کل بدن او را تشکیل می دهد و برای انجام فعالیت هایش به مواد غذایی که گلوکز است نیاز دارد. خوردن صبحانه خوب و کامل موجب می شود که انرژی به تمام بدن مخصوصا به سلول های مغز برسد و گلوکز، که به عنوان بنزینی برای سلول های مغز کودک عمل می کند، در این سلول ها بسوزد و کودک فعالیت های فکری و بدنی خود را آغاز کند.

تحقیقات نشان داده اند کودکانی که صبحانه کاملی می خورند در مهد کودک و دبستان شادتر و فعال تر هستند و کمتر اشتباه می کنند. همچنین از نظر بدنی کمتر از سایر کودکانی که صبحانه کافی نمی خورند، خسته می شوند. خوردن صبحانه باعث می شود که وعده های غذایی منظمی داشته باشد و اگر کودک صبحانه نخورد موادی چون بیسکوییت، شکلات، چیپس و پفک مصرف خواهد کرد که موجب مشکلات رشد و گوارشی او می گردد.

اگر فرزندتان خیلی کند و آهسته غذا می خورد و شما هم عجله دارید و وقت زیادی ندارید، یک ساندویچ یا یک کلوچه سالم به او بدهید تا در مسیر کودکستان بخورد، اما سعی کنید تا جای ممکن صبحانه را در منزل به کودک تان بدهید. اگر فرزند شما شب زود بخوابد، مطمئنا صبح زود و راحت از خواب بیدار می شود و فرصت کافی برای صبحانه خوردن را خواهد داشت. آماده کردن صبحانه، زمان زیادی از شما نمی گیرد. همراه با صبحانه نصف لیوان آبمیوه مورد علاقه اش را به او بدهید تا از این طریق او را ترغیب نمایید. صبحانه کودک باید شامل مواد مغذی اصلی باشد، مانند کربوهیدرات های مرکب (نان و غلات)، مواد پروتئینی (شیر و لبنیات، تخم مرغ، مغزها مانند گردو و ...)، منابع ویتامینی (آبمیوه یا خود میوه ها).

صبحانه کودک باید دارای مواد نشاسته ای مرکب مانند نان کامل (سبوس دار) باشد، زیرا اگر به کودک تان نان سفید معمولی همراه با مواد قندی دیگر بدهید به سرعت از روده ها جذب می شود و قند خون او را ناگهان بالا می برد. پس از مدت کوتاهی، قند خون مجددا پایین می افتد و کودک احساس گرسنگی می کند. در نتیجه دقت و توجه او کم می شود و دچار مشکل در یادگیری، رفتار غیر معمول و خستگی می گردد. بنابراین بهتر است صبحانه کودک از نان سبوس دار باشد تا به تدریج جذب شود و همراه آن پنیر، کره، پودر مغز گردو، یک لیوان شیر به کودک داده شود. نان سبوس دار، همچنین دارای روی است که برای رشد کودک و دفاع بدن او در مقابل بیماری های عفونی و سرما خوردگی لازم است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان