دانشنامه فرزند

درمان اگزمای آتوپیک

دانشنامه فرزند: بیشتر کودکان مبتلا به اگزمای آتوپیک تا زمان بلوغ بهبود می یابند، اما تا 50 درصد کودکانی که مبتلا به این بیماری می گردند به ناراحتی های حساسیتی دیگر همچون آسم نیز دچار می شوند.

درمان توسط پزشک

در صورت مشاهده علایم نخستین این بیماری باید سریعاً به پزشک مراجعه شود. پزشک ممکن است برای کاهش التهاب و خارش در زمان شدت یافتن اگزمای آتوپیک کرم یا پماد کورتیکواستروئیدی تجویز کند. استفاده از این کرم باعث می شود بافت طبیعی پوست باز گردد و همچنین از پیشرفت جوش ها جلوگیری کند. اگر خارش جوش ها باعث بیدار ماندن کودک در شب شود داروی آنتی هیستامین تجویز می گردد. در صورت دوام یا شدت یا گستردگی اگزما پزشک غذاهای معینی را از رژیم غذایی کودک حذف می کند.

در صورتی که کودک دچار عفونت میکروبی گردد، کرم یا پماد کورتیکواستروئیدی حاوی آنتی بیوتیک یا ضد عفونی کننده تجویز می شود. ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی نیز تجویز گردد. در صورت ابتلای کودک به اگزمای تبخالی ممکن است به بیمارستان فرستاده شود و داروی ضد ویروس اسیکلاویر به صورت داخل رگی تزریق شود.

درمان در منزل

غیر از زدن کرم یا پماد طبق دستور پزشک می توانید با جلوگیری از بیش از حد خشک شدن پوست کودک علایم را در حداقل خود نگه دارید. از پاک کننده های ملایم مانند صابون بچه یا کرم محلول در آب جهت حمام کردن استفاده کنید. با اضافه کردن روغن حمام با فرمول مخصوص برای اگزما به آب حمام، می توانید تحریک کنندگی آب را کاهش دهید.

با استفاده از یک نرم کننده مانند کرم های محلول در آب یا پماد امولسیون ساز، پوست کودک را نرم و مرطوب نگه دارید. از نرم کننده باید چند بار در روز به خصوص پس از حمام روزانه که پوست هنوز گرم و مرطوب است استفاده شود. در برخی کودکان اگزما در هوای سرد بدتر می شود و در برخی دیگر در هوای گرم شدت می یابد. برای کمک به کاهش تحریک سعی کنید لباس های زیر کودک را که با پوست او در تماس است نخی استفاده کنید.
اگزمای شیرخواران واگیر ندارد، ولی ممکن است در افراد دیگر خانواده دیده شود. کودک باید از تماس نزدیک با افراد مبتلا به تبخال اجتناب کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...