دانشنامه فرزند

گزش حشرات

دانشنامه فرزند: معمولا گزش حشرات فقط باعث خارش یا درد موضعی می شود، اما در برخی کودکانی که مبتلا به حساسیت هستند ممکن است واکنشی شدید و شاید کشنده نشان دهد. نیش مار و عنکبوت و عروس دریایی نیز می تواند کشنده باشد.

گزیدگی چیست؟

حشراتی مانند پشه، کک، شپش و ... که از خون انسان تغذیه می کنند، هنگام گزیدن مایعی بزاقی در داخل پوست تزریق می کنند و برای تغذیه خود، خون بدن را می مکند. داخل شدن این مایع بزاقی حشرات در پوست باعث ایجاد خارش در محل گزیدگی و برجستگی های کوچک می شود که ممکن است با خاراندن آن عفونت نماید.

علایم گزیدگی

علایم نیش حشرات عبارتند از:

  • برآمدگی کوچک قرمز رنگ
  • خارش موضعی
  • در برخی موارد، برآمدگی نرم قرمز رنگ یا برآمدگی سفت

این علایم از چند ساعت تا چند روز ممکن است دوام داشته باشند. نیش حشرات در برخی کودکان، اغلب کودکان 2 تا 7 ساله، منجر به مجموعه ای از برآمدگی های خارش دار می شود که 2 تا 10 روز دوام می یابند.

  • تحریک یا درد موضعی
  • قرمزی و تورم

علایم گزش معمولا ظرف 48 ساعت رفع می شود.

عوارض گزیدگی

برخی از کودکان نسبت به زهر حشرات حساسیت دارند و ممکن است دچار کهیر یا شوک آنافیلاکتیک یا هر دو شوند. شوک آنافیلاکتیک یک واکنش حساسیتی گسترده و شدید است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...