دانشنامه فرزند

عوامل موثر بر شدت گزیدگی

دانشنامه فرزند: شدت خارش و ورم محل گزیدگی و مدت زمان بهبود آن بستگی به عواملی چون نوع و مقدار سمی که حشره هنگام گزیدگی در داخل پوست کودک تزریق می کند، محل گزیدگی، سن کودک و حساسیت بدن کودک نسبت به سم آن حشره دارد.

علایم گزش حشرات مختلف

گزش زنبورها (زنبور عسل، زنبور قرمز و زنبور زرد) یا کنه و مورچه های سمی باعث می شود کودک در محل گزیدگی احساس درد، سوزش و تیر کشیدن کند و محل گزیدگی متورم گردد. گزیدن بعضی از سوسک ها سبب پیدایش تاول و گزیدن بعضی از عنکبوت ها ایجاد خونریزی در محل گزیدگی می نماید.

تاثیر گزیدگی در نواحی مختلف بدن

اگر محل گزیدگی در اطراف چشم، گوش، انگشتان پا و دست یا ناحیه تناسلی باشد، بسیار ورم می کند. اگر محل گزیدگی در دست و پا باشد، ورم به هنگام شب بیشتر و صبح روز بعد کمتر می شود و ورم ناحیه اطراف چشم در هنگام شب کمتر و صبح روز بعد بیشتر خواهد شد. اگر گزیدگی در ناحیه پوست سر باشد غدد لنفاوی پشت گوش و ناحیه پشت سر و گردن بزرگ و متورم می شود، چون این غدد مستقیما روی استخوان سر قرار دارد و نسج چربی زیر جلد و اطراف غدد کم است، بنابراین زمانی که این غدد متورم می شوند کاملا مشخص بوده و بزرگ جلوه می کنند.

نگران نباشید: بزرگ و متورم شدن این غدد بعد از گزیدگی اهمیتی ندارد و نیازی به نگران شدن نمی باشد.

تاثیر سن در واکنش پوست به گزیدگی

سن کودک از نظر واکنش پوست بعد از گزش، اهمیت دارد. در دوران شیرخواری گزیدگی معمولا واکنشی به وجود نخواهد آورد. بعد از دوران شیرخواری واکنش تاخیری خواهد بود یعنی در محل گزیدگی برجستگی سفت به وجود می آید که به تدریج پر رنگ می شود و پوست محل گزش پوسته ریزی پیدا می کند. در کودکان بزرگ تر گزش حشره واکنش سریع و هم تاخیری به وجود خواهد آورد. در سن بلوغ، واکنش سریع خواهد بود، یعنی بعد از گزیدن در محل گزیدگی قرمزی که حدود مشخص دارد به وجود می آید و در وسط ورم و قرمزی ممکن است سوراخ محل گزش دیده شود، ولی سوراخ مزبور به تدریج محو می گردد.

حساسیت بدن نسبت به گزیدگی

سم حشرات مخلوطی از مواد مختلف حساس کننده می باشد. بدن برخی از کودکان نسبت به مواد مزبور که به هنگام گزیدگی وارد بدن می شوند حساس می گردد و در نتیجه منجر به واکنش شدید عمومی می گردد که ممکن است به شکل کهیر در تمام سطح بدن، ورم عمومی بدن، تورم صورت یا دهان، صدا دار بودن یا مشکل بودن تنفس، اشکال در بلع، بی حالی و سستی و خواب آلودگی غیر عادی ظاهر شود. در صورت مشاهده هر یک از علایم ذکر شده باید فوراً به پزشک مراجعه شود. در چنین مواردی چون واکنش حساسیت شدید در کودک به وجود آمده اگر بار دیگر کودک توسط همان حشره گزیده شود واکنش شدیدتر خواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...