دانشنامه فرزند

درمان گزیدگی

دانشنامه فرزند: نیش یا گازهای حشرات معمولا مشکل جدی به وجود نمی آورد، مگر اینکه کودک نسبت به آن واکنش آلرژیک نشان دهد، اما اگر محل نیش در دهان یا حلق باشد مشکل خطرناک خواهد شد، زیرا تورم ناشی از آن می تواند مجاری تنفسی را مسدود کند. گاز حشرات معمولا درد کمتری نسبت به نیش آنان دارد و موجب ناراحتی خفیف و تورم می شود.

بیرون کشیدن نیش

اگر بعد از گزیدن، هنوز حشره در محل گزش وجود دارد باید با ناخن یا موچین حشره را از محل گزش دور کنید. اگر خود حشره یا کیسه سم آن در روی پوست وجود دارد، بدون آنکه به حشره یا به کیسه او فشار بیاورید و آن را له کنید نیش را از نزدیک پوست بگیرید و به دقت آن را بیرون بکشید. در صورت له شدن حشره یا فشار به کیسه سم مقدار بیشتری سم وارد پوست کودک می شود.

درمان گزیدگی

جهت کاهش درد مقداری یخ روی محل گزیدگی قرار دهید یا کمپرس آب سرد نمایید. اگر داخل دهان کودک نیش زده شده است، به او یک قالب یخ بدهید تا بمکد. برای جلوگیری از عفونت، باید محل گزیدگی را با ماده ضد عفونی کننده یا صابون شست و شو دهید. جهت رفع خارش محل گزیدگی می توانید خمیری از نشاسته و جوش شیرین تهیه کنید و روی محل گزیدگی قرار دهید. همچنین استفاده از لوسیون کالامین در کاهش درد و ناراحتی موثر است. اگر گزیدگی متعدد باشد پزشک معمولا داروی آنتی هیستامین (دیفن هیدرامین) تجویز می کند که اثر ضد خارش دارد. می توانید قبل از خوابیدن کودک یک قاشق از شربت آنتی هیستامین به او بدهید. در بعضی از مواقع هنگامی که سم حشرات با پوست بدن تماس پیدا می کند، در محل تماس تاول ایجاد می شود و کودک سوزش شدیدی در محل تاول احساس خواهد کرد. در چنین شرایطی مالیدن محلول آمونیاک به محل تاول سبب خنثی شدن مایع تاول و مالیدن پماد کورتیکواستروئیدی درد و سوزش را کاهش خواهد داد.
اگر کودک واکنش شدیدی نسبت به نیش حشره نشان داده است، پزشک ممکن است بسته ای حاوی یک سرنگ پر از آدرنالین برای جلوگیری از شوک آنافیلاکتیک به شما بدهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...