دانشنامه فرزند

درمان بیماری قلبی مادرزادی

دانشنامه فرزند: در گذشته به کودکانی که دچار نواقص قلبی می شدند اجازه فعالیت های پر جنب و جوش و شرکت در بازی های ورزشی به آنان داده نمی شد، اما امروزه پزشکان معتقدند کودک باید تا حد امکان به زندگی طبیعی خود باز گردد به شرط آنکه ضایعات التیام یافته دریچه ها هنگام فعالیت و حرکت مزاحم کار قلب نشود.

درمان توسط پزشک

پزشک در صورتی که پس از معاینه مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی شود کودک را به یک متخصص اطفال یا متخصص قلب اطفال معرفی می کند. متخصص جهت ماهیت و شدت ناهنجاری قلبی آزمایشاتی نظیر رادیوگرافی از سینه، نوار قلب و سونوگرافی را تجویز می کند. در بسیاری از موارد نواقص، بدون نیاز به جراحی قبل از 5 سالگی خود به خود بهبود می یابند، اما در برخی موارد نیاز به جراحی فوری برای نجات زندگی کودک می باشد. در مواردی نیز جراحی تا زمان بزرگ تر شدن کودک به تاخیر می افتد. گاهی نیز بیش از یک عمل جراحی برای رفع نواقص لازم است.

کودک باید به طور منظم تحت نظارت متخصص قرار گیرد. برای به حداقل رساندن خطر ابتلای کودک به آندوکاردیت میکروبی هر گاه درمان دندان پزشکی یا جراحی لازم باشد، آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

درمان در منزل

کودک را تشویق نمایید به جز در مواردی که پزشک توصیه دیگری دارد به زندگی عادی خود بازگردد و مقدار ورزش عادی خود را داشته باشد. اگر ناهنجاری قلبی باعث آبی شدن زبان و لب هایش گردد پزشک مقدار ورزش کودک را محدود می سازد.

دکتر را خبر کنید: اگر فرزند شما بیماری قلبی مادرزادی دارد، در صورت ابتلای او به تب، بی حالی و کم اشتهایی فوراً با پزشک تماس بگیرید، زیرا این علایم نشانه آندوکاردیت میکروبی است.

جهت پیشگیری از آندوکاردیت میکروبی هر گونه آنتی بیوتیک تجویز شده برای هر عفونتی باید به طور کامل مصرف شود و دوره درمان کامل گردد. پزشک به کودک کارتی که مشخص کننده بیماری او است می دهد. باید دقت داشته باشید که این کارت همیشه همراه کودک باشد. کودکانی که بیماری قلبی دارند حتی آن هایی که نواقص بسیار شدید قلبی دارند معمولا بزرگ می شوند و زندگی عادی خواهند داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...