دانشنامه فرزند

درمان مننژیت

دانشنامه فرزند: شایع ترین علایم مننژیت سردرد، خشکی گردن همراه با تب، گیجی یا هشیاری دگرگون شده، استفراغ، عدم تحمل نور یا صداهای بلند می باشد. مننژیت یک اورژانس پزشکی است و نیاز به درمان فوری دارد.

پیشگیری از بیماری مننژیت

واکسیناسیون در قبال میکروب Haemophilus influenzae مصونیت ایجاد می کند. در موارد همه گیری محلی مننژیت مننگوکوکی، می توان از یک نوع آن با واکسیناسیون به طور کوتاه مدت پیشگیری کرد. تنها راه باقی مانده برای پیشگیری از مننژیت میکروبی دادن آنتی بیوتیک به افرادی است که با کودک مبتلا به آن تماس نزدیک دارند.

درمان مننژیت

اگر فرزندتان دچار خواب آلودگی غیر عادی شد یا دو علامت از علایم مننژیت را در او مشاهده کردید باید فوراً مورد معاینه پزشک قرار گیرد. کودک در بیمارستان بستری می شود و ممکن است کشیدن آب کمر بر روی او انجام شود، به این معنا که با یک سوزن تو خالی، مقدار کمی از مایع مغز – نخاعی از مجرای نخاعی کشیده می شود تا در آزمایشگاه بررسی شود و میکروبی یا ویروسی بودن مننژیت تشخیص داده شود. ممکن است آزمایش کشت خون نیز برای شناسایی میکروب ها انجام شود.

یک دوره آنتی بیوتیک با دوز بالا بلافاصله تجویز می شود و حتی قبل از دریافت نتایج آزمایش باید دوره درمان توسط آنتی بیوتیک آغاز گردد. اگر نوع مننژیت ویروسی باشد می توان مصرف آنتی بیوتیک را قطع کرد، در این صورت هیچ درمانی به جز مسکن لازم نیست و عفونت معمولا بین 5 الی 14 روز بهبود می یابد و در صورتی که نوع مننژیت میکروبی باشد مصرف آنتی بیوتیک ادامه می یابد. ممکن است به کودک داروهای تزریقی داده شود و اگر تشنج داشته باشد داروهای ضد تشنج تجویز شود. درمان با آنتی بیوتیک معمولا 10 روز ادامه می یابد.

عوارض مننژیت

مننژیت ویروسی ندرتا عوارض بعدی دارد. مننژیت میکروبی نیز در صورت درمان سریع با آنتی بیوتیک در مراحل اولیه معمولا منجر به بهبودی کامل می شود. اندکی از کودکان ممکن است دچار آسیب مغزی شوند که منجر به ناشنوایی، تشنج یا اختلالات یادگیری می شود، به خصوص اگر در درمان تاخیر بیافتد. گاهی حتی در صورت درمان سریع، بیماری می تواند کشنده باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...