دانشنامه فرزند

صدمه به سر

دانشنامه فرزند: از زمانی که فرزند شما می تواند بغلتد ممکن است از تخت بیفتد، بدین ترتیب سقوط کودک با سر بسیار فراوان می باشد. افتادن از گهواره یا تختخواب، افتادن از درخت یا وسایل بازی در پارک یا حوادث رانندگی از شایع ترین عوامل صدمه به سر می باشند.

صدمه به سر چیست؟

ضربه های وارد به سر در کودکی شایع است و به ندرت اشکالی ایجاد می کند. بریدگی در پوست سر یا پیشانی زیاد خونریزی می کند، اما خونریزی با فشار مستقیم بر روی جراحت متوقف می شود. خطر عمده ای که در صدمات مربوط به سر وجود دارد خونریزی در داخل جمجمه یا خونریزی مغزی است که می تواند باعث آسیب مغزی شود. در موارد بسیار نادر صدمه به سر می تواند کشنده باشد.

علایم صدمه به سر

اگر پس از ضربه به سر کودک گریه اش در ظرف پانزده دقیقه متوقف شد و رنگش طبیعی بود و استفراغ نکرد احتمال صدمه مغزی بسیار کم خواهد بود و فرزندتان می تواند زندگی طبیعی را از سر بگیرد. در صدمه خفیف ممکن است هیچ علایمی جز سردرد خفیف و برآمدگی در محل ضربه دیده نشود. اگر آسیب شدیدتر باشد ممکن است کودک هشیاری خود را از دست بدهد که معمولا بیش از چند ثانیه طول نمی کشد که نشانه ضربه مغزی است. علایم شایع که بلافاصله پس از ضربه مغزی رخ می دهد عبارت است از:

  • منگی
  • به خاطر نیاوردن وقایع قبل از حادثه
  • سرگیجه
  • تاری دید
  • استفراغ

اگر مایع زرد کم رنگ یا خونابه از بینی یا گوش کودک بیرون بزند، ممکن است شکستگی جمجمه رخ داده باشد.

درمان صدمه به سر

در صورت جزیی بودن صدمه، کودک باید 2 تا 3 روز در منزل استراحت کند و در 24 ساعت اول، او را دقیقا زیر نظر بگیرید و در صورت مشاهده هر یک از علایم ذکر شده او را فوراً نزد پزشک ببرید.

دکتر را خبر کنید: اگر فرزندتان حتی به مدت چند ثانیه هشیاری خود را از دست بدهد، گیج یا به طور غیر عادی خواب آلوده به نظر برسد، به طور مداوم استفراغ کند یا مایع یا خونابه از بینی یا گوش های او خارج شود باید فوراً آمبولانس خبر کنید.

اگر بریدگی زیاد باشد نیاز به بخیه می باشد. در صورت شک به شکستگی ممکن است رادیوگرافی از جمجمه یا سی تی اسکن انجام گیرد. اگر سی تی اسکن علایم خونریزی مغزی را نشان دهد، ممکن است عمل جراحی برای توقف خونریزی و برداشتن لخته خونی انجام شود. اگر کودک دچار شکستگی جمجمه یا ضربه مغزی شدید شده باشد به مدت 24 ساعت پس از ضربه در بیمارستان تحت مراقبت قرار خواهد گرفت. آسیب جزیی به سر قاعدتا آثار بلند مدت ندارد. آسیب های شدیدتر ممکن است موجب صدمه دائمی به مغز شوند که منجر به درجه ای از معلولیت جسمانی یا ذهنی می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 29 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...