دانشنامه فرزند

درمان التهاب گوش میانی

دانشنامه فرزند: عفونت گوش می تواند توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود و از عوارض دردناک عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، همچون سرماخوردگی یا عفونت گلو می باشد.

درمان توسط پزشک

اگر با توجه به علایم احتمال التهاب گوش میانی را می دهید باید ظرف 24 ساعت کودک را نزد پزشک ببرید. پزشک داخل گوش را معاینه می کند و ممکن است نمونه ای از ترشحات گوش را برای شناسایی ارگانیسم های عامل عفونت به آزمایشگاه بفرستد. همچنین آنتی بیوتیک تجویز می کند که قاعدتا ظرف 2 روز تب کودک را پایین می آورد و درد را تسکین می دهد. اگر گوش درد و تب پس از 3 روز فروکش نکرد آنتی بیوتیک دیگری تجویز می شود. پس از دو هفته پزشک مجددا کودک را مورد معاینه قرار می دهد تا مطمئن شود شنوایی او به سطح عادی بازگشته است.

نکته: گاهی مایع تا سه ماه در گوش میانی باقی می ماند طوری که شاید کودک کم شنوا بماند. پارگی گوش قاعدتا ظرف یک هفته بهبود می یابد.

مراقبت در منزل

برای تسکین درد و کاهش تب به کودک قطره یا شربت استامینوفن بدهید. او را در وضعیتی قرار دهید که گوشی که درد می کند روی کیسه آب گرم قرار گیرد، آب کیسه باید گرم باشد نه داغ. تکیه دادن کودک در حالی که آن گوش که درد می کند مایل به پایین باشد موجب خروج ترشحات احتمالی می شود. برای کودکان با سن خیلی کم از کیسه آب گرم استفاده نکنید، زیرا اگر خیلی داغ باشد نمی تواند آن را کنار بزند. به جای این کار می توانید یک پارچه نرم را گرم کرده و روی گوش کودک بگذارید. قسمت خارج گوش را که چرک آلود شده می توانید با پنبه هیدروفیل یا دستمال کاغذی تمیز کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...