دانشنامه فرزند

درمان التهاب ملتحمه چشم

دانشنامه فرزند: ورم ملتحمه شایع ترین بیماری چشم کودکان است و ممکن است در نتیجه حساسیت، عفونت میکروبی یا ویروسی و مواد شیمیایی به وجود آید. در حالت کلی سفیدی چشم ها خون گرفته و مژه ها با چرک زرد به هم چسبیده است. در گوشه چشم ها نیز چرک جمع می شود.

درمان التهاب ملتحمه میکروبی

به دلیل ترشح چرکی باید چشم کودک زود به زود با گلوله پنبه استریل و کلرور سدیم چشمی یا با آب جوشیده ولرم یا با آب چای بشویید. عفونت میکروبی با پماد یا قطره چشمی آنتی بیوتیک درمان و اغلب ظرف مدت یک هفته بهبود می یابد. پماد را در هنگام شب به کار ببرید تا پلک های کودک در هنگام صبح به هم نچسبند. برای عفونت حاد میکروبی ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی داده شود و بهبود بیماری نیز تا 6 هفته طول بکشد. اگر یک چشم مبتلا است بهتر است دارو را در هر دو چشم استفاده نمایید، زیرا چشم دیگر نیز ممکن است مبتلا شود. ورم ملتحمه میکروبی رژیم غذایی مخصوصی ندارد. کودک مبتلا باید از رفتن داخل استخر خودداری نماید. برای جلوگیری از گسترش عفونت، پس از تماس با چشم آلوده دست های تان را بشویید و حوله کودک مبتلا باید هر روز جداگانه شسته شود. پس از بهبودی قطره یا پماد باقی مانده را دور بیندازید.

درمان التهاب ملتحمه ویروسی

این نوع ورم ملتحمه، به هیچ وجه درمان خاصی نیاز ندارد و خود به خود بهبود می یابد و تنها شستن مرتب و به دفعات زیاد چشم با آب نمک استریل چشمی کافی است. التهاب ویروسی ملتحمه چشم در کودکان سنین بالاتر خطرناک نیست، ولی باید کودک مورد معاینه پزشک قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که اختلال چشمی خطرناک تری وجود ندارد. التهاب ویروسی ملتحمه زود سرایت می کند.

درمان التهاب ملتحمه آلرژیک

جلوگیری از برخورد کودک با گرد و خاک محیط خارج و داخل خانه، به خصوص هنگام نظافت اتاق خواب که دارای عوامل حساسیت زا مانند مو، پر، حشره بید و گرد و خاک می باشد به بهبود کودک کمک می کند. پزشک آنتی هیستامین خوراکی و داروهایی که موجب انقباض عروق چشم می شود تجویز می کند. همچنین ممکن است داروهای کورتیکواستروئیدی چشمی توصیه شود. کمپرس آب سرد چشم می تواند مفید باشد.

درمان التهاب ملتحمه شیمیایی

داخل شدن آب صابون های قوی در چشم هنگام شستن سر و صورت کودک سبب قرمزی و سوزش چشم می شود. شنا کردن کودک در آب استخری که به آن کلر اضافه شده باشد، رفتن دود در چشم و چکاندن قطره نیترات نقره در چشم نوزادان ایجاد ورم ملتحمه شیمیایی می نماید. این عارضه درمان لازم ندارد و خود به خود بهبود می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 17 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...