دانشنامه فرزند

اشکالات انکساری چشم

دانشنامه فرزند: اشکالات انکساری چشم به سه نوع نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم تقسیم می شود. دور بینی و آستیگماتیسم اغلب از زمان تولد وجود دارند، اما نزدیک بینی بیشتر بین سنین 6 تا 10 سال دیده می شود و تا سن بلوغ معلوم نمی شود. این نوع اشکالات مربوط به مکانیسم تمرکز چشم ها است که تا حدی موجب تاری دید می شوند.

دور بینی

در دور بینی تصاویر اشیا به جای اینکه روی شبکیه متمرکز شود، در پشت شبکیه شکل می گیرد. در دور بینی طول کره چشم کمتر از حد طبیعی است و قدرت تمرکز قرنیه به دلیل کمی انحنای آن ضعیف تر از حد لازم است. تصویر تشکیل شده در پشت شبکیه تار به نظر می رسد. با این حال کودکانی که دور بینی آن ها در حد خفیف یا معتدل است می توانند به وضوح ببینند، زیرا در چشم های جوان قدرت تمرکز چشم ها به اندازه کافی قوی هست تا نقطه تمرکز تصویر را به سمت جلو بیاورد و روی شبکیه بیاندازد.

نزدیک بینی

نزدیک بینی زمانی رخ می دهد که انحنای قرنیه یا طول کره چشم یا هر دو زیاد باشد. در نزدیک بینی تصاویر اشیا در جلوی شبکیه متمرکز می شود و تار به نظر می رسد. در نزدیک بینی طول کره چشم بیش از حد طبیعی است و قدرت تمرکز قرنیه به دلیل انحنای زیاد آن بیشتر از حد لازم است. پیدایش نزدیک بینی ممکن است خیلی سریع باشد بنابراین به دلیل اینکه کودک چند ماه قبل خوب و سالم بوده نباید علایم را نادیده گرفت.

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم وقتی رخ می دهد که انحنای قرنیه نامتعادل است. این امر منجر به عدم توانایی تمرکز همزمان روی همه بخش های شکل می شود، مثلا خطوط افقی ممکن است متمرکز باشند اما خطوط عمودی تار به نظر برسند.

علایم اشکالات انکساری چشم

در کودکان نزدیک بین یا آستیگماتیسم ممکن است متوجه وجود اشکالی نشوید، اما احتمال دارد علایم زیر بروز کنند:

  • کودک خیلی نزدیک به تلویزیون می نشیند و یا کتاب را خیلی نزدیک به چشم هایش می آورد.
  • در تکالیف مدرسه به مشکل بر می خورد یا علاقه مند به نظر نمی رسد، زیرا نمی تواند تخته سیاه و جلوی کلاس را ببیند.
  • اشیا دور دست را تار می بیند.

اگر کودک به شدت دوربین باشد ممکن است علایم زیر بروز دهند:

  • دچار لوچی می شود.
  • اظهار کند که اشیا نزدیک را تار می بیند.
  • تاری دید به خصوص در شب
  • چشم درد، خستگی چشم و سردرد

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...