دانشنامه فرزند

سنجش و درمان اشکالات انکساری چشم

دانشنامه فرزند: اشکالات انکساری چشم در بعضی خانواده ها شیوع بیشتری دارد. هیچ رابطه ای میان نوع تغذیه و مشکلات انکساری چشم وجود ندارد. در صورتی که احتمال می دهید فرزندتان دچار اختلالات انکساری چشم می باشد باید مورد معاینه پزشک یا چشم پزشک قرار گیرد.

سنجش اشکالات انکساری چشم

روش سنجش بینایی به سن و توانایی خواندن کودک بستگی دارد. کودکانی که توانایی خواندن دارند معمولا با نمودارهای سنجش بینایی بزرگسالان آزمایش می شوند، در غیر این صورت ممکن است با نمودارهایی که حرف E را در جهات مختلف و اندازه های مختلف از بزرگ به کوچک نشان می دهند انجام شود و از کودک خواسته می شود با دست جهت E را نشان دهد. سنجش بینایی کودکان خیلی خردسال با نمودارهایی از شکل های آشنا انجام می شود. روش دیگری برای سنجش بینایی کودکان خردسال، رتینوسکوپی است. در رتینوسکوپی پرتو نوری را به چشم می تابانند تا از شبکیه منعکس شود و حرکات آن مشاهده گردد.

درمان اشکالات انکساری چشم

پس از ارزیابی قدرت بینایی کودک، شدت اشکال انکساری چشم مشخص می شود. برای اطمینان از دقت نتایج، گاهی قدرت تمرکز بالای چشم کودک را با قطره چشم آتروپین موقتا فلج می کنند. مجموعه ای از عدسی های مختلف را جلوی چشم کودک می گذارند و از او می پرسند که با گذاشتن هر عدسی بینایی او بهتر می شود یا خیر. وقتی ترکیب معینی از عدسی ها که بینایی خوبی را می دهد معلوم شود، صحت نتایج با رتینوسکوپی کنترل می شود.

چشم پزشک بر اساس اعداد ثبت شده در رتینوسکوپی، عینک یا عدسی های تماسی تجویز می کند. عدسی های تماسی معمولا دید بهتری نسبت به عینک ایجاد می کنند و اغلب نوجوانان آن ها را به عینک ترجیح می دهند، اما به دلیل نیاز به رعایت بهداشت و نظم در زمان گذاشتن آن ها برای کودکان خردسال نامناسب است. در بیشتر موارد، اشکالات انکساری چشم پس از کامل شدن رشد بدن، بدتر نمی شود، اما به دلیل کاهش قدرت تمرکز چشم ها با بالا رفتن سن، دور بینی که قبلا موجب هیچ علایمی نمی شد در میانسالی ممکن است آشکار شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...