دانشنامه فرزند

درمان آفت دهان

دانشنامه فرزند: حمله های زخم آفتی دهان معمولا کم رخ می دهد، جزیی و کوتاه مدت است و کمتر موجب ناراحتی می شود. اغلب کودکان به تدریج که بزرگ تر می شوند دیگر دچار آن نمی شوند. بیشتر زخم ها بدون هیچ گونه درمانی 4 تا 10 روز بهبود می یابند. زخم های دهان که کمتر از 2 میلی متر قطر دارند به سرعت خوب می شوند، بهبودی زخم های بزرگ تر ممکن است بیشتر طول بکشد.

درمان در منزل

شستشوی دهان با محلول رقیق جوش شیرین به تسکین درد کمک می کند. برای تهیه این محلول یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین را در 100 میلی لیتر آب گرم حل کنید. می توانید جهت تسکین درد پماد یا ژل بی حس کننده که بدون نسخه پزشک قابل تهیه است بر روی زخم بزنید. می توانید قطره یا شربت استامینوفن به کودک بدهید. گذاشتن یک تکه یخ بر روی زخم باعث تسکین درد می شود. از دادن غذاها یا نوشیدنی های اسیدی، چاشنی دار، داغ یا شور به کودک تان خودداری کنید، زیرا برخورد این نوع غذاها با داخل دهان ممکن است زخم ها را تحریک کند. اگر کودک از جویدن غذا امتناع می کند به او غذاهای نرم و آبکی بدهید. نوشیدن با نی بهتر است، زیرا از برخورد مایع به زخم ها جلوگیری می کند.

درمان توسط پزشک

در صورتی که زخم ها خیلی دردناک باشد، ظرف 10 روز بهبود نیابد یا مکرر عود کند، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. اگر زخم به طور مکرر در محل یکسان عود کند بهتر است کودک را نزد دندان پزشک ببرید، زیرا احتمالا تیزی دندان موجب زخم می شود.
پزشک برای کاهش التهاب، تسکین درد و تسریع بهبودی، قرص مکیدنی هیدروکورتیزون (داروی کورتیکواستروئیدی) تجویز می کند. این قرص ها را باید در دهان بر روی زخم گذاشت تا به تدریج حل شوند. برای کودکان بالای 12 سال دهان شویه تتراسایکلین تجویز می شود. این دهان شویه را نباید برای کودکان خیلی خردسال استفاده کرد زیرا موجب تغییر رنگ دندان های در حال بیرون آمدن شود. درمان سه تا چهار روز ادامه یابد تا وقتی که زخم ها از بین برود. در صورتی که به محض احساس دردناکی یا سوزش اولیه درمان آغاز گردد بیشترین تاثیر را دارد. گاهی پزشک برای اطمینان از عدم وجود یک بیماری ممکن است دستور آزمایش بدهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...