دانشنامه فرزند

انواع یبوست

دانشنامه فرزند: یبوست یک بیماری شایع در میان کودکان می باشد. در کودکانی که مبتلا به یبوست می باشند دفع مدفوع هر چند روز یک بار و به صورت سفت و خشک است و دفع آن موجب ناراحتی و رنج کودک می گردد.

در حالت طبیعی در سال اول تولد تعداد دفعات دفع مدفوع چهار نوبت در روز و در یک سالگی، دو نوبت و در چهار سالگی یک نوبت می باشد. همان گونه که قد، وزن و زمان شروع صحبت کردن در کودکان متفاوت است، عادت دفع مدفوع و خصوصیات مدفوع نیز در آن ها مختلف است، مثلا ممکن است نوزادی در ماه اول تولد خود پس از هر بار شیر خوردن یک نوبت مدفوع کند و یا کودکی در هفته های بعد هر هفته یک نوبت مدفوع کند ولی مدفوع او نرم باشد. همه این حالات طبیعی می باشند. یک کودک سالم ممکن است برای مدفوع روزانه خود ساعت مشخصی داشته باشد و یا نداشته باشد یا ممکن است یک روز در میان مدفوع نرم داشته باشد، پس کم بودن دفعات اجابت مزاج به تنهایی نشانه یبوست نیست. کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند معمولا مدفوع سفت تری دارند. یبوست انواع مختلفی دارد:

  • یبوست موقتی یبوست موقت در هنگام تب و بیماری رخ می دهد. زمانی که کودک دچار بیماری می شود، معده و روده ها نیز درگیر می شوند و در نتیجه کودک دچار یبوست و بی اشتهایی و حتی گاهی استفراغ می گردد. گاهی تغییر رژیم غذایی در کودکان یک تا دو ساله (مثلا از شیر خشک یا شیر مادر به شیر گاو) ممکن است باعث یبوست موقت گردد.

  • یبوست مزمن این نوع یبوست در کودکانی که در رژیم غذایی آن ها مواد مختلفی از قبیل غلات، حبوبات، انواع سبزی و میوه وجود دارد شایع نمی باشد. یبوست در کودکان سنین بالاتر بیشتر در اثر کافی نبودن مایعات یا الیاف در رژیم غذایی ایجاد می شود. یبوست مزمن معمولا با تغییر در رژیم غذایی کودک، نوشیدن فراوان مایعات و ورزش و فعالیت بهبود می یابد.

  • یبوست روانی این یبوست منشا روحی و عاطفی دارد که اغلب در کودکان یک تا دو سال رخ می دهد. گاهی کودک به علت اجابت مزاج دردناک و برای اجتناب از تحمل درد از دفع مدفوع خودداری می کند و یا آن را به تاخیر می اندازد، در نتیجه مدفوع سفت تر و دفع آن دردناک تر می گردد. برخی کودکان نیز در دوران آموزش استفاده از توالت به طور عمدی مدفوع خود را نگه می دارند، این موضوع می تواند به علت شروع بیش از حد آموزش استفاده از توالت باشد و کودکان در این مرحله رشد به دنبال تامین استقلال روحی خود می باشند و در مقابل اقدامات شما با به تاخیر انداختن اجابت مزاج مقاومت می کنند که موجب یبوست می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...