دانشنامه فرزند

درمان یبوست

دانشنامه فرزند: یبوست زمانی رخ می دهد که مدفوع سفت شده و به سختی دفع می گردد. با بالاتر رفتن سن کودک تعداد دفعات مدفوع او نیز کمتر می شود، حتی اگر بین دو مدفوع یک تا سه روز فاصله بیافتد طبیعی است. بهتر است روال عادی اجابت مزاج کودک خود را بشناسید و تنها در صورت تغییر در این روال نگران شوید.

درمان در منزل

در صورتی که کودک شش ماهه یا بزرگ تر است می توانید با دادن مایعات فراوان و تامین الیاف (فیبر) در رژیم غذایی از یبوست پیشگیری کنید. غلات و نان کامل، سبزیجات و میوه ها منابع خوبی برای الیاف هستند. به خاطر داشته باشید به کودکی که دچار یبوست است نباید بیش از نیم لیتر شیر در روز بدهید، زیرا باعث تشدید مشکل یبوست می شود. کودکان مدرسه ای باید شیر بدون چربی یا کم چربی بنوشند. اگر کودک برای دفع مدفوع تنبلی می کند باید به او یادآور شوید و در صورت زخم شدن مقعد کودک، باید آن را به طور مرتب بشویید و کودک را هر روز در لگن یا وان آب گرم قرار دهید. مصرف بیش از حد برنج، آجیل، شیرینی و شکلات مناسب نیست.

درمان توسط پزشک

در صورتی که یبوست بیش از یک هفته طول بکشد، اجابت مزاج همراه با درد باشد، کودک دچار دردهای شکمی است، همراه مدفوع خون دفع می کند و یا دفع مدفوع بدون اراده صورت می گیرد باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک کودک را مورد معاینه قرار می دهد و رژیم غذایی و بیماری های احتمالی اخیر او را بررسی می کند. در صورت مشاهده علایم یبوست مزمن در کودک، پزشک برای تعیین مقدار مدفوع باقی مانده در روده ها دستور رادیوگرافی می دهد. برای کودک رژیم غذایی با الیاف زیاد و مایعات فراوان و نیز داروهای مسهل توصیه می شود. پس از حدود سه ماه درمان، زمانی که عادت منظمی برای اجابت مزاج برقرار شد، از مقدار مسهل به تدریج کاسته می شود.
اگر هیچ گونه علامت جسمانی برای یبوست پیدا نشود و مسهل نیز آن را بهبود ندهد، ممکن است کودک به متخصص اطفال یا روانپزشک اطفال معرفی شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...