دانشنامه فرزند

عدم تحمل غذا: پروتئین شیر گاو

دانشنامه فرزند: آغاز خوراکی دادن به کودک در سال اول بسیار هیجان انگیز است، ولی باید حواستان به آلرژی های غذایی و نشانه های آن باشد. برخی غذاها مانند شیر گاو، توت فرنگی، سفیده تخم مرغ، گندم، سویا و بادام زمینی بیشترین میزان آلرژی یا حساسیت را تولید می کنند.

عدم تحمل پروتئین شیر گاو

برخی از کودکان به علل نامعلومی نمی توانند پروتئین شیر گاو را تحمل کنند. این مشکل ابتدا در سال اول تولد بین یک هفته تا چند ماه پس از اولین باری که به کودک شیر گاو داده می شود بروز می کند. به طور معمول تا سه سالگی عدم تحمل پروتئین شیر گاو از بین می رود.

علایم عدم تحمل پروتئین شیر گاو

علایم زیر به فاصله کوتاهی پس از نوشیدن شیر بروز می کند:

  • اسهال
  • استفراغ

درمان حساسیت به پروتئین شیر گاو

اگر پزشک مشکوک به این شود که کودک به عدم تحمل پروتئین شیر گاو مبتلا است توصیه خواهد کرد که به مدت دو هفته همه مواد حاوی شیر گاو را از رژیم غذایی کودک حذف کنید. اگر علایم از بین رفت، به صورت آزمایشی و تحت نظارت پزشک به کودک مقدار کمی شیر گاو داده خواهد شد. اگر علایم بازگردد تشخیص عدم تحمل پروتئین شیر گاو داده می شود. در این صورت باید تحت نظارت یک متخصص رژیم غذایی، به کودک خود رژیم غذایی عاری از محصولات حاوی شیر گاو بدهید.

برای کودکان زیر یک سال می توان یک ماده جانشین شیر داد، همچون ترکیبی که از تجزیه پروتئین شیر گاو به اجزای کوچک و قابل جذب تر تهیه می شود. امتحان شیر گاو هر سه ماه یک بار تکرار می شود، تا اینکه کودک دیگر واکنش منفی نسبت به پروتئین آن نشان ندهد، سپس می توان مقدار شیر را به تدریج افزایش داد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...