دانشنامه فرزند

عادت به الگوی خواب در کودکان

دانشنامه فرزند: مراحل مختلف خواب در کودکان و بزرگسالان یکی است، اما کودکان نیازمند آن هستند که الگوی خواب حساب شده ای را در خود رشد دهند. خواب هم مانند راه رفتن و صحبت کردن برای رشد به زمان نیاز دارد.

خواب پیش از تولد

تخمک بارور شده کوچک ترین اطلاعی از بیداری و خواب ندارد، زیرا هنوز مغز ندارد. حتی در حدود هفته دهم بارداری که نوزاد در شکم مادر شروع به حرکت می کند هیچ علایمی از بیداری و خواب ندارد. بین هفته های 20 تا 28 فرزند شما بیدار می شود و شروع به خوابیدن هم می کند. اصوات ماورای صوت جنین و شواهد عینی نوزادان نارس این مسئله را اثبات می کند. در این مرحله نوزاد شما حدود نصف روز را در فواصل زمانی بین چند دقیقه تا چند ساعت می خوابد و هنگام خواب نیز نفس نمی کشد. در هفته 30 بارداری، نوزاد 90 درصد زمان خوابش را در مرحله REM می گذراند.

خواب پس از تولد

در ابتدای تولد فرزند شما حدود 16 تا 17 ساعت در شبانه روزی می خوابد و می تواند 6 تا 8 وعده غذا بخورد در واقع به اندازه ای بیدار می ماند که برای خوردن غذا کافی باشد و بلافاصله پس از آن به خواب فرو می رود. در این زمان الگوی خواب هنوز برای فرزندتان جا نیافتاده است. نوزادان نیمی از زمان خواب خود را در مرحله REM می گذرانند. در این زمان چشم ها می چرخند و چشمک می زنند، صورت قیافه ای اخم آلود به خود می گیرد. لب ها در حال مکیدن هستند، دست ها و بازوها می لرزند و دست و پای کوچک نوزاد کشیده می شود و به این طرف و آن طرف حرکت می کند.

زمانی که نوزاد در حال طی کردن چهار مرحله خواب است خیلی آرام دراز می کشد، نوزادان هنوز نمی دانند چگونه کاملا خواب یا بیدار باشند و مراحل خواب و بیداری کامل در آن ها آخرین بخش مغز است که کاملا رشد می کند به همین دلیل نوزادان در این حد زیاد می خوابند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 16 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...