دانشنامه فرزند

خواب یک کودک آرام یا محتاط

دانشنامه فرزند: ویژگی های شخصیتی یک کودک را طبیعت تنظیم می کند. ویژگی شخصیت کودک شما در اینکه او چگونه نسبت به دیگران واکنش نشان می دهد، چگونه با دنیا کنار می آید و حتی اینکه چگونه می خوابد نقش مهمی دارد. حتی شما نیز نمی توانید شخصیت او را تغییر دهید، تنها می توانید رفتارش را عوض کنید.

مشخصات کودک آرام یا محتاط

کودکان آرام کودکانی هستند که در آغوش امن پدر و مادر به نظاره دنیا می نشینند، اما همچنان که بزرگ می شوند نگرانی های دیگری برای خود درست می کنند. این کودکان مثل سنگ می خوابند و گاهی نیز هنگامی که والدین می خواهند برای غذا بیدارشان کنند آن ها را می ترسانند. در طی مسیر رشد، مهارت های حرکتی مهم شان (نظیر حرکت های بزرگ) به کندی رشد می کند، اما اغلب در مهارت های حرکتی کوچک و دقیق پیشرفت خوبی دارند. نقطه قوت آن ها زبان است و اغلب در کنار هم بازی های خود می چرخند و حرف می زنند.

توصیه هایی برای رفتار با کودک آرام یا محتاط

  • چنین کودکی بیش از سایرین نیازمند یک برنامه منظم می باشد. کودک آرام به تغییرات حساس است. پرستار جدید یا حتی یک چراغ خواب جدید باعث بدخلقی آن ها می شود. بهتر است تمرکز خود را بر تنظیم و فعال سازی برنامه منظم و سازمان یافته خواب معطوف کنید، زمانی هم که تغییری حاصل شد حتما با کودک خود آن را حل و فصل کنید.
  • به جنب و جوش فکر کنید. حتی اگر فرزند شما عاشق نشستن آن هم به مدت طولانی است، هر روز چند دقیقه به او اختصاص دهید و بدنش را به چالش بکشید. اگر وقت غذا زمان شکنجه آوری است، تا جایی که می توانید این زمان را با استفاده از اسباب بازی های وسوسه انگیز هیجانی کنید تا برای آن مشتاق تر شود. دست کم یک بار در روز تحرکی جانانه به او بدهید تا خسته شود و خواب به او بچسبد.
  • چنین کودکی بسیار زود وارد مرحله ترس از جدایی می شود. چنانچه فرزندتان در حضور جمع به شما می چسبد به نیازهایش احترام بگذارید وگرنه احتمال دارد به خاطر استرس زیاد شب خوابش نبرد.
  • چنانچه فرزندتان زودرس است یا وزنش زیاد نمی شود، ممکن است لازم باشد کارهای دور از ذهن انجام دهید، مثلا نیمه های شب او را بیدار کنید و غذا دهید حتی اگر خودش بخواهد تمام شب را بخوابد. پزشک کودک به شما می گوید که چه وقت می توانید اجازه دهید کودک تان به خواب خود ادامه دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...