دانشنامه فرزند

راه های کنار آمدن با شب بیداری های کودک

دانشنامه فرزند: زمانی که فرزند شما از مرحله نوزادی به چهار ماهگی قدم می گذارد از شما توقع دارد که تمام روز آماده به خدمت باشید، وقتی که فرزندتان جیغ می زند هر کدام از شما از الگویی تبعیت می کنید. الگوی کودک این است: «بیدار شدن، گریه، منتظر مادر و پدر بودن» و الگوی شما این است: «بیدار شدن، شنیدن صدای گریه، پاسخ به کودک».

تا قبل از چهار ماهگی الگوی صدا زدن و پاسخ شنیدن بسیار عاقلانه بود، اما اکنون کودک شما به این موضوع عادت کرده است. یا همین حالا این عادت را تغییر دهید یا تا زمانی که دوست دارید آن را ادامه دهید. در اینجا سه راه برای کنار آمدن با این مرحله مطرح شده است. هیچ تصمیم درست یا غلطی در اینجا وجود ندارد و صرفا انواع راه ها ذکر شده است:

  • می توانید هر زمان که فرزندتان شما را صدا زد، به سراغش بروید. چند هفته دیگر خسته می شوید، اما نمی توانید فرزندتان را لوس کنید یا حتی در این مرحله با تسلیم شدن در برابر خواسته ها او الگوی غیر قابل تغییری بسازید. اگر شانس بیاورید فرزندتان ممکن است خودش تصمیم بگیرد شب را بخوابد. اگر چنین شد مسئولیت از شما سلب می شود.
  • در صورتی که مطمئن هستید که حالش خوب است می توانید دیگر به گریه های فرزندتان پاسخ ندهید. منتظر این باشید که دو شب متوالی از ته دل جیغ بکشد و بعد بخوابد. این یکی از سریع ترین روش های رسیدن به خواب خوب شبانه است، اما بسیاری از والدین اصلا تحمل آن را ندارند. این روش ضربه ای به کودک شما وارد نمی کند، اما اگر شما را ناراحت می کند امتحانش نکنید.
  • کودک خود را بسیار آرام اما قاطعانه به سمت خواب شبانه هدایت کنید. برنامه زندگی کودک را تنظیم کنید و نیازهای روزانه او را به طور کامل رفع نمایید تا در شب مشکلی برای بیدار شدن نداشته باشد. بسیاری از کودکان عموما در چهار ماهگی برای این شیوه آماده اند، اما این والدین هستند که آمادگی آن را ندارند. در سایر مقالات مبحث خواب دانشنامه فرزند می توانید راه کارهای مفیدی در مورد این شیوه بیاموزید.

هر گزینه ای را که انتخاب کردید به خاطر داشته باشید که هرگز عقیده خود را در میانه راه تغییر ندهید. گزینه های خود را ارزیابی کنید و دست کم تا یک یا دو هفته به آن عمل کنید تا این فرصت را به کودک خود بدهید که خود را با آن سازگار کند، در غیر این صورت فرزندتان را گیج می کنید. کودک دو شب متوالی شما را امتحان می کند تا ببیند با او چه بازی ای می کنید، وفاداری به برنامه انتخابی برای هر دوی شما آسان تر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...