دانشنامه فرزند

ایجاد برنامه منظم خواب

دانشنامه فرزند: هنگامی که فرزند شما به شش ماهگی رسید داشتن برنامه منظم از اهمیت بالاتری برخوردار می گردد. منظور از برنامه منظم برنامه ای پیش بینی شده از فعالیت های روزانه و شبانه است. در این سن، فرزندتان آماده است که عادت خوردن و خوابیدن را نسبتا با نظم انجام دهد.

هدف از برنامه منظم خلاصی تدریجی کودک از شلوغی های روزمره و بردن او به سوی استراحت عصرگاهی و گاهی آمادگی جسمانی و ذهنی برای خواب است. اقداماتی که در اینجا ذکر شده برای بسیاری از والدین کارساز بوده است:

  • زمانی را برای خواب کودک در نظر بگیرید. این زمان می تواند انعطاف پذیر باشد، اما سعی کنید آن را یکنواخت نگه دارید. کودکان از نظر نیاز به خواب متفاوت اند و یک زمان خواب می تواند از ساعت 7 تا 9 شب باشد. برخی از والدین دچار این تصور اشتباه می شوند که اگر فرزندشان را به زور بیدار نگه دارند تا خسته شود راحت تر می خوابد. خستگی بیش از اندازه کودک را دچار آشفتگی می کند و جلوی خواب او را خواهد گرفت.
  • با توجه به برنامه روزانه کودک، نسبت به برنامه خوابش انعطاف پذیر باشید؛ مثلا اگر آن روز کودک تان را به یک مرکز تفریحی برده اید و او بیش از اندازه هیجانی شده است تا جایی که می توانید برنامه پیش از خوابش را آرام و ساکت برگزار کنید. از طرف دیگر اگر تمام روز را داخل خانه و آسوده بوده، ممکن است آن طور خسته نباشد که راحت بخوابد، بهتر است پیش از اجرای مراسم خواب کمی با او فعالیت انجام دهید.
  • مقدمه چینی کنید. 30 تا 45 دقیقه پیش از خواباندن کودک، محیط مناسب برای خواب ایجاد کنید. این کار را می توانید با خاموش کردن چراغ ها، پخش موسیقی ملایم و خاموش کردن تلویزیون انجام دهید.
  • لباس مناسب بپوشانید. لباس خواب راحتی تنش کنید که دگمه، چین یا برچسبی نداشته باشد. یکی از رایج ترین اشتباهات زیاد گرم کردن اتاق کودک است. کودکان مانند بزرگسالان می توانند دمای بدن خود را کنترل کنند، پس همان اندازه ای لباس به تن کودک کنید که خودتان با آن راحت هستید.
  • نور را کم کنید. برخی کودکان در تاریکی می خوابند و برخی دیگر به کمی نور نیاز دارند. چنانچه کودک شما از دسته دوم است یک سوئیچ تنظیم شدت نور بخرید و زمان خواب، نور را کم کنید. پس از آنکه فرزندتان به خواب رفت چراغ را خاموش کنید. به مرور زمان کودک را عادت دهید که در اتاق کاملا تاریک بخوابد، زیرا این موضوع باعث می شود تا در زمان نوپایی دچار مشکل ترس از تاریکی نشود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...