دانشنامه فرزند

حذف وعده شیر شبانگاهی

دانشنامه فرزند: کودکان در سن شش ماهگی به طور میانگین 11 ساعت در طول شب می خوابند و همچنین معمولا در طول روز 2 بار می خوابند که هر بار یک تا دو ساعت طول می کشد. کودک شما دیگر غذا خوردن واقعی را شروع کرده و در این سن نباید نیمه شب از خواب بپرد و شیر بخواهد.

تغذیه با شیر مادر

مادرانی که فرزندشان را با شیر خودشان تغذیه می کنند نیز می توانند تعداد دفعاتی را که کودک شان نیاز به تغذیه شبانگاهی دارد کاهش دهند. وقتی فرزندتان نصفه شب بیدار شد:

  • وقتی کودک گریه می کند بالای سرش بروید، اما بغلش نکنید. بدون روشن کردن چراغ ها پشتش را بمالید یا برایش لالایی بخوانید و سعی کنید بدون تغذیه کردن او را آرام کنید و بخوابانید.
  • سعی کنید پی ببرید که کمترین علاقه را به کدام یک از وعده های تغذیه شبانه دارد و حذف کردن وعده های شبانه را از آن آغاز کنید.
  • بهتر است به جای مادر، پدر یا هر کس دیگری که می تواند کودک را بخواباند به اتاق او برود. بوی شیر مادر کودک را به شیر خوردن تحریک می کند.
  • اگر مشکلی با دادن شیشه ندارید شب ها به فرزندتان یک شیشه از شیر دوشیده شده خودتان بدهید و آهسته آهسته آن را رقیق تر کنید تا در نهایت فقط آب باقی بماند.

تغذیه با شیر خشک

ماندن شیشه شیر ساعت ها و بی وقفه در دهان کودک باعث پوسیدگی دندان هایش می شود. اگر فرزندتان را با شیر خشک تغذیه می کنید برای اعمال تغییر کالری از راه کار رقیق سازی شیر استفاده کنید، به این صورت که اولین تغذیه شبانگاهی را که می خواهید حذف کنید انتخاب کرده و برای آن وعده غذایی از سه چهارم یا هفت هشتم غلظت شیر خشک استفاده کنید. اگر فرزندتان این بطری شیر را خوب گرفت و راضی بود، به تدریج غلظت شیر خشک را تا یک هشتم یا یک چهارم کاهش دهید تا در نهایت فقط آب باقی بماند. این روند را برای هر بار تغذیه شبانگاهی تکرار کنید. طولی نمی کشد که فرزندتان در طول شب اصلا احساس گرسنگی نمی کند. در این زمان تنها از روی سرگرمی شما را بیدار می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 67 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...