دانشنامه فرزند

خواب نیمروزی کودک: شش تا دوازده ماهگی

دانشنامه فرزند: برای والدین خسته، خواب نیمروزی کودک مانند ناجی برای یک آدم در حال غرق شدن است. خواب نیمروزی یک فرصت حیاتی برای والدینی است که نیاز به استراحت و تجدید قوا دارند. خواب نیمروزی معمولا بین صبح و ظهر یا اواسط بعد از ظهر رخ می دهد.

کودکان در این سن معمولا شب ها بین 10 تا 12 ساعت می خوابند و دو بار خواب نیمروزی دارند که هر کدام یک ساعت طول می کشد. خواب های نیمروزی تا پایان سال به تدریج به یک نوبت کاهش می یابد. شما می توانید همان راه کارهایی را که برای خواب شبانه استفاده می کنید برای خواب نیمروزی نیز به کار ببرید. البته ممکن است هر چقدر هم خواب نیمروزی را برای فرزندتان جالب تر کنید گاهی با مخالفت او روبرو شوید. فرزندتان به لحاظ جسمانی قدرت آن را دارد که دست رد به سینه خواب نیمروزی بزند. برای او دنیا آنقدر جذابیت های هیجان انگیز دارد که اصرار دارد بیدار بماند و برایش هم مهم نیست که چقدر بد عنق می شود، اما به هر حال شما کاملا تسلیم نشوید و حتی اگر نتوانستید فرزندتان را بخوابانید دست کم او را داخل گهواره بگذارید و در آنجا نگه دارید. نکات زیر می تواند به شما در این راه یاری رساند:

  • زمانبندی تا جایی که ممکن است به برنامه ریزی خود وفادار باشید و به خاطر داشته باشید که رمز کار تداوم است. نکات زیر را در این راستا در نظر داشته باشید:

    • پس از صرف ناهار یا اسنک یک خواب نیمروزی نیم ساعتی تنظیم کنید تا مطمئن شوید فرزندتان سیر است. این موضوع به خواب راحت کودک کمک می کند.
    • اگر متوجه شدید فرزندتان کمی زودتر از زمان برنامه خواب آلود است، زمان خواب نیمروزی را کمی جا به جا کنید، در غیر این صورت احتمال آن می رود که بیش از حد خسته شود و آنقدر عصبی شود که نتواند بخوابد.
    • زمان دومین خواب نیمروزی را اوایل بعد از ظهر تنظیم کنید تا زمان زیادی برای خواب آلود شدن پیش از خواب شبانه داشته باشد.
  • سر و صدا در زمان خواب نیمروزی کمتر سر و صدا در خانه ایجاد کنید و یک موسیقی ملایم بگذارید.

  • نور برای اتاق کودک از پرده های تاریک کننده استفاده کنید، زیرا به خواب بهتر او کمک می کند.

  • اسباب بازی زمانی که فرزندتان به دوازده ماهگی می رسد قرار دادن اسباب بازی در گهواره اش مانعی ندارد. چند اسباب بازی ایمن در گهواره اش بگذارید. این اسباب بازی ها باعث می شوند در لحظه ای که فرزندتان بیدار می شود تا چند دقیقه سرگرم شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...