برنامه ریزی برای خواب کودک نوپا

دانشنامه فرزند: برای کودکانی که در حال تسلط پیدا کردن بر مهارت هیجان انگیز اما در عین حال ترسناک جدایی از والدین هستند، برنامه منظم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا در این مرحله تنش زا الگو های قابل پیش بینی به کودک آرامش می دهد.

با بزرگ تر شدن کودک تان و رسیدن به سن یک سالگی بهتر است مولفه ها و اصلاحات جدیدی به برنامه منظم خوابش اضافه کنید، به خصوص زمانی که کوچک ترین علایم ترس از جدایی را دیدید. اقدامات زیر می توانند موثر باشند:

  • به یک نسخه خاص پایبند باشید. زمانی که کودک را برای خواب یا سایر مراحل گذرا آماده می کنید از مهارت کلامی در حال رشد او استفاده کنید. از جملات کوتاه و واضح استفاده کنید و هر شب وقتی به زمان خواب نزدیک می شوید همان کلمات را تکرار کنید. مثلا چند دقیقه پیش از فرا رسیدن زمان خواب بگویید: «به ساعت نگاه کن. تقریبا وقت رفتن به رختخواب است.»
  • تنهایی و بدون سایر کودکان حمامش کنید. اگر بیش از یک فرزند دارید پیش از خواب آن ها را با هم به حمام نبرید، زیرا نه تنها آرامش بخش نمی باشد بلکه هیجان را افزایش می دهد. چنانچه هر شب حمام جداگانه میسر نیست اجازه دهید که تمیزترین کودک یک شب به حمام نرود.
  • پیش از خواب برای کودک کتاب بخوانید. حتی اگر با بزرگ تر شدن فرزندتان کتاب جدید اضافه می کنید گاهی به قبلی ها نیز سر بزنید. خواندن کتاب های قدیمی به ویژه در طی زمان های تنش، مانند مرحله ترس از جدایی، بسیار موثر است.
  • در مقابل میل به دستکاری زمان خواب مقاومت کنید. ممکن است کمی بیشتر بیدار نگه داشتن کودک وسوسه انگیز باشد، اما این تغییر فرزندتان را بیش از حد سر ذوق می آورد و در برنامه منظم زمان خواب اختلال ایجاد می کند.
  • شیفت شب را به عروسک بسپارید. حالا که فرزندتان یک سالگی را گذرانده می تواند عروسک یا حیوان پولیشی به رختخواب ببرد. می توانید از این شی مورد علاقه در تشریفات مربوط به زمان خواب استفاده کنید، به عنوان مثال وقت قصه گویی، عروسک را کنار کودک بخوابانید و به هر دو شب به خیر بگویید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط